ERKENCİ BÖLGENİN İLK KARPUZ HASADI BAŞLADI

ADANA ŞUBE ( )
24.05.2014 (Son Güncelleme: 26.05.2014 10:04:06)

Hasadı başlayan erkenci bölgenin ilk karpuzları pazarlarda yerini aldı.30 Mart’ta yaşanan dondan etkilenen karpuz üreticisi yüzde elli zarar etti.

Türkiye`nin açık alandan ilk hasat edilen karpuzu Adana`nın Karataş İlçesi`ne bağlı Tuzla`da yetiştiriliyor. Erkenci bölgenin ilk karpuzları bu yıl üreticinin yüzünü güldürmedi. 

Kanal B Adana Temsilcisi Sema Erdoğan`a hasatla ilgili bilgi veren Şube Başkanımız Semih Karademir "Bu yıl olumsuz bir olay yaşadık. Yaşadığımız olumsuzluğun bir tanesi maalesef 30 Mart, 1 ve 2 Nisan tarihlerindeki don olayı. Kum olmasından dolayı da burada bir fırtına zararı oldu. Fırtınadan dolayı zarar gören üreticiler oldu. Bizim tahminlerimiz bu bölgede %50 civarında zarar gören karpuzlar var." açıklamasını yaptı. Yaklaşık 60 bin dönümde ekili karpuz rekoltesinde dolu ve fırtınadan kaynaklanan yüzde ellilik zarar fiyatlara yansıdı. Karademir, karpuzun şu günlerde kamyonlara yükleme fiyatının kilogram olarak 65 -70 kuruş civarında olduğunu, dolu ve fırtınadan zarar gören üreticinin karpuzunu umduğu fiyattan satamadığını kaydetti. Türkiye`nin karpuz ihtiyacının yaklaşık yüzde 22`sini Çukurova bölgesi karşılıyor. Lezzet açısından doğru hasat zamanı da çok önemli. Bu yıl hasat zamanının çok doğru yapıldığına da dikkat çeken Karademir, tüketicinin aroması ve tadıyla çok güzel karpuz yemeye başladığını ve yaz süresince de bu lezzette karpuz tüketeceğini söyledi. 

Okunma Sayısı: 236
Fotoğraf Galerisi