BAKANLIKTAN DÖNDÜ - GÜNEŞ GAZETESİ

GAZİANTEP ŞUBE
02.06.2014 (Son Güncelleme: 02.06.2014 15:26:23)

Tarımsal kuraklıktan etkilenen çiftçiler için Gaziantep Valiliği nezdinde bir "Kriz Merkezi" kuruldu ve çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda birçok karar alındı. Ancak kararların neredeyse hiçbirini Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı kabul etmedi.

Gaziantep Vali Yardımcısı Mustafa Canarslan başkanlığında toplanan heyet, kuraklıktan dolayı beklediği ürünü elde edemeyen çiftçilere faizsiz, bir yıl ertelemeli kredi imkanı sağlama ve daha önceden kredisi bulunan çiftçilerin kredileri ödemelerini bir yıl erteleme kararı aldı. Ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Kriz Merkezi‘nin aldığı bu kararların hiçbirini kabul etmedi ve sadece çiftçilerin tarım kredi ve kooperatifinden kullandığı kredilerin faizli bir şekilde bir yıl ertelenebileceğini açıkladı.

Oldukça kurak geçen kış aylarından sonra arazilerinden beklediği verimi alamayan çiftçiler için Gaziantep‘te Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi kuruldu. Vali Yardımcısı Mustafa Canarslan başkanlığında toplanan Kriz Merkezi, kuraklıktan etkilenen çiftçilerle ilgili önemli kararlar aldı. Toplantıda, İl Kriz Merkezleri‘nin acil eylem planının uygulamaya konulmasına bağlı olarak çiftçi vatandaşların, daha önceden kredi kullanmışlar ise ödeme taksitlerinin bir yıl sonraya ertelenmesi ve çiftçilere bir yıl ertelemeli faizsiz kredi verilmesi gibi önemli kararlar alındı. Ancak Bakanlık alınan bu kararları kabul etmedi ve sadece çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifi‘nden kullandıkları kredilerinin bir yıl faizli olarak ertelenebileceğini açıkladı.

KREDİ BORÇLARI BİR YIL ERTELENECEKTİ

İl Tarımsal Kuraklık Kriz Merkezi yetkililerinden Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, ilimizdeki birçok çiftçi vatandaşın beklediği tarımsal üretimi kuraklık nedeniyle gerçekleştiremediğini dile getirdi. Buna bağlı olarak Vali Yardımcısı Mustafa Canarslan başkanlığında çiftçi vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için birçok önemli kararlar aldıklarını aktaran Seçkin, kredi borcu olan çiftçilerin kredi borçlarının ertelenmesi ve kredi kullanmak isteyen çiftçilerimizin bir yıl ertelemeli faizsiz kredi kullanabilmeleri yönünde kararlar aldıklarını ancak bakanlığın bu kararları kabul etmediğini dile getirdi.

ÇİFTÇİLERE TOHUMLUK YARDIMI DA YAPILACAKTI

Seçkin, toplantıda, çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi yönünde sadece kredi imkanı değil, daha birçok konuda önemli kararlar alındığını da söyledi. Seçkin, çiftçi vatandaşların zorunlu ihtiyaç duymaları halinde yapılan tespitlere göre çiftçilere tohumluk yardımı yapılmasının da kararlaştırıldığını ancak bakanlığın bu kararı da onaylamadığını bildirdi.

ELEKTRİK BORCUNDA YAPILANDIRMA OLACAKTI

Kuraklık Kriz Merkezi‘nin aldığı karara göre, ayrıca, elektrik faturalarını ödeyemeyen çiftçilere uygun ödeme şartları sağlanacak ve çiftçi vatandaşların faturalarına yansıyan kayıp-kaçak bedelleri de kaldırılacaktı. Ancak Bakanlık bu kararı da reddetti.

ÇİFTÇİLERE EĞİTİMLER VERİLECEK

Bunların dışında Kriz Merkezi‘nin aldığı kararlar arasında mera alanlarının daha iyi kullanılması ve daha az suya ihtiyaç duyan ya da suya ihtiyaç duymayan ürünlerin yetiştirilmesi için çiftçilerin özendirilmesi, sulama yöntemlerinde çiftçilerin daha bilinçli davranmasını sağlayacak eğitimlerin verilmesi, çiftçileri ürün çeşitliliğine yönlendirmek ve yılda birden fazla ürün yetişilmesini sağlamak amacıyla çiftçileri bilgilendirme gibi konular yer alıyor. Bakanlığın sadece çiftçilerin bilgilendirme eğitimlerine tabi tutulmasına onay verdiği, diğer kararların birçoğunu reddettiği öğrenildi.

MAHMUT ÖZKILIÇ

Okunma Sayısı: 222