KIRSALDA İŞSİZLİK ARTIYOR – HEDEF HALK GAZETESİ

SAMSUN ŞUBE ( )
02.07.2014 (Son Güncelleme: 07.07.2014 11:15:02)

KIRSALDA İŞSİZLİK ARTIYOR - Hedef Halk Gazetesi

Hayati TOSUN

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube

Güncel tarımda üretim potansiyelinin zayıfladığını ve topraksız çiftçi sayısının arttığını belirten Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati TOSUN, kırsal alanda açık ve gizli işsizlik oranının yükseldiğine dikkat çekti.

Bu yıl ülkemizin 60 il ve ilçesinde kuraklık, soğuk ve don, dolu afetleri ile karşı karşıya kalındığını hatırlatan ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati TOSUN, "Tarımsal yapı çağdaşlaştırılamamıştır. Var olan tarımsal yapı korunarak, sektörden beklenen verimliliği ve üretkenliği sağlamak mümkün değildir. Ülke tarımı, ekolojisi ve doğal kaynak potansiyeli ile ekonomik bir üretim desenine dönüştürülememiştir" dedi. Nüfus artışı ve mirasla, arazi bölünmesine bağlı olarak, üreticilerin işletmelerinin küçüldüğünü, güncel tarımın alt yapı olanaklarından yararlanma düzeyinin düştüğünü, üretim potansiyelinin zayıfladığını ve topraksız çiftçi sayısının arttığını belirten TOSUN, kırsal alanda açık ve gizli işsizlik oranının yükseldiğine dikkat çekti.

Artan ürün maliyetine rağmen, üreticinin pazara erişmek, pazarda direnmek, hakkını korumak ve yarışmak gücü olmadığından, tüccar ve tefeci piyasalara mahkum olduğunu da belirten TOSUN, "Ürün değer fiyatına pazarlanamamış, üretici emeğinin hakkını alamamıştır. Her iki temel nedene bağlı olarak, üretici geliri yeterince yükselememiş ve yoksulluk süreci hızlanmıştır. Tarımın ekonomiyle bütünleşmesi, üreticinin Pazar işleme ve değerlendirme süreçlerinde hakkını alması, mahsulün pazarlama yeteneğinin geliştirilmesi için, Pazar alt yapıları oluşturulmalı, Pazar eğilimleri sektöre yansıtılmalı, üretimi yönlendirecek borsa yapıları gelişmeli, küçük üreticiyi koruyacak pazarlama, kredi ve depo sistemleri kurulmalıdır" diye konuştu.  

  

Okunma Sayısı: 100