KAMU KANUNU ÇİFTÇİYİ VURACAK - 03.12.2003

GENEL MERKEZ
03.12.2003 (Son Güncelleme: 15.07.2008 11:35:10)

KAMU YÖNETİMİ KANUNU, ÇİFTÇİYİ ÖZEL SEKTÖRE MAHKUM EDECEK. KANUN, TARIM BAKANLIĞI'nın çiftçiye hizmet veren taşra teşkilatlarını özel sektöre devredecek. Böylece, çiftçi daha pahalı hizmet alacak

KAMU Yönetimi Temel Kanunu, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi tarımsal hizmetlerin de sonunu hazırlıyor. Kamu Yönetimi Kanunu yürürlüğe girdiği takdirde, IMF ve Dünya Bankası politikalarıyla yok edilen tarımsal kamu hizmetleri tümüyle ortadan kalkacak. Tarıma verilen desteklerin ortadan kaldırılmasıyla zor duruma düşen çiftçi, artık özel sektörle baş başa bırakılacak.

ÇİFTÇİ DESTEKSİZ KALDI

TASARI ile Tarım Bakanlığı'NIN TAŞRA TEŞKİLATLARI ORTADAN KALDIRILARAK, İL ÖZEL İDARELERİNE VEYA KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARINA DEVREDİLECEK. İSTERLERSE BU KURULUŞLAR DA HİZMETLERİ ÖZEL SEKTÖRE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA VE HİZMET BİRLİKLERİNE GÖRDÜREBİLECEKLER. YANİ BUGÜNE KADAR DEVLETTEN UCUZ HİZMET ALAN ÇİFTÇİNİN MALİYETLERİ ARTACAK.

ZİRARAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI (ZMO) GÖKHAN GÜNAYDIN, DESTEKLERİN KALDIRILDIĞI BİR ORTAMDA BU TASARIYLA BİRLİKTE ÇİFTÇİNİN ÇOKULUSLU ŞİRKETLERLE BAŞ BAŞA BIRAKILMAYA ÇALIŞILDIĞINI BELİRTTİ. TASARININ, ANAYASA'nın tarımsal hizmetleri 'KAMUSAL UĞRAŞ ALANI' sayan hükmüne de aykırı olduğunu belirterek, bu yasayla, krizde olan çiftçinin iyice yalnız bırakılmaya çalışıldığını söyledi.

ÜRÜNLER YOK PAHASINA

GÜNAYDIN yasanın ayrıca, tıpkı süt ve et üretiminde olduğu gibi çiftçinin, tekellerin insafına bırakılmasına yol açacağını vurguladı. Günaydın, tasarıyla birlikte çiftçinin daha pahalı girdi kullanmaya itildiğini belirterek, 'BU SÜREÇLE, ÇİFTÇİNİN ÜRETTİĞİNİ YOK PAHASINA SATMA DÖNEMİ DAHA DA KESKİNLEŞECEKTİR' dedi

Okunma Sayısı: 1007