ÜZÜMDE PANİĞE GEREK YOK

MANİSA ŞUBE ( )
31.07.2014 (Son Güncelleme: 04.08.2014 13:32:02)

  

ÜZÜMDE PANİĞE GEREK YOK

Bölgemizin en önemli ürünü üzümde hasat başlıyor. Ancak belirsizlikler nedeniyle, üretici de ihracatçı da tedirgin. Bölgemizde yaklaşık 1.000,00 dekar bağ alanı bulunmaktadır. Üretilen üzümler Sofralık, Kurutmalık ve Şaraplık olarak değerlendirilmektedir. Yaklaşık 50.000 üretici ailesi ile 20 kurutmalık üzüm işletmesi, 100`e yakın sofralık üzüm işleyen firma ve şarap fabrikalarında çalışan işçiler üzümden geçimini sağlamaktadır.

2013 sezonunda yaşanan iklimsel olumsuzluklar rekoltenin düşük olmasına neden olmuş, üzüm fiyatları 5 TL/kg ‘a kadar çıkmıştır. 2014 yılında 328.000 ton olarak tahmin edilen rekoltenin gerçekleşmesi beklenmektedir. Üzüm fiyatlarının belirgin olmaması tedirginlik yaratmaktadır.

Belirsizliğin ortadan kaldırılmasına, tedirginliğin giderilmesine yönelik olarak hükümet tarafından gerekli önlemler alınırsa, üreticimiz de ihracatçımız da hiçbir sorun yaşamayacaktır.

Bunun için;

1-Sofralık üzüme 200TL/ton destek verilmelidir. Destek, ürün karşılığı üreticiye ödenmelidir.

2-Kurutmalık üzümde işlevsiz hale getirilen TARİŞ desteklenmeli ve bir an önce üreticiyi tatmin edecek bir ürün bedeli açıklanmalıdır. Özellikle küçük üretici mağdur edilmemelidir.

3- Her yıl yüzlerce üretici sattığı ürünün parasını tüccardan alamamaktadır.Özellikle sofralık üzümde piyasa sıkı denetlenmeli; üreticilerin dolandırılması önlenmelidir.


Saygılarımızla.

İbrahim DEMRAN

Ziraat Mühendisleri Odası

Manisa Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 88