AB, TARIM DOSYASINI AÇACAK VE KAPATMAYACAK - MİLLİYET - 11.10.2004

GENEL MERKEZ
11.10.2004 (Son Güncelleme: 11.10.2004 10:51:02)

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, AVRUPA BİRLİĞİ (AB) KOMİSYONU'nun Türkiye İlerleme Raporu'NDA, KOPENHAG KRİTERLERİNİN YERİNİ TARIM KRİTERLERİNİN ALDIĞINI SAVUNURKEN, "AB, TARIM DOSYASINI AÇACAK VE KAPATMAYACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR" DEDİ.

GÜNAYDIN, YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMADA, RAPORUN DİLİ VE VURGU YAPTIĞI ALANLARA BAKILDIĞINDA, KOPENHAG KRİTERLERİNİN YERİNE, EKONOMİK VE SOSYAL BOYUTLARIYLA TARIM SEKTÖRÜNÜN OTURTULDUĞUNUN GÖRÜLDÜĞÜNÜ BELİRTTİ. GÜNAYDIN, MÜZAKERE SÜRECİNDE BİR DOSYA KAPANMADAN DİĞERİNE GEÇMEYECEĞİNİ BELİRTEN AB'nin, tarım dosyasını açarak bir daha kapatmayacağını öne sürdü.

Bu durumun, AB üyeliği önünde engel olarak tarım ve üreticinin gösterilmesi gibi tehlikeli bir sürece işaret ettiğini belirten Günaydın, AB'NİN, KAPANMAYAN TARIM DOSYASI SONRASINDA TEKNİK BİR KOŞUL OLAN "MÜKTESEBATI ÜSTLENME YETENEĞİ" EKSİKLİĞİNİ BAHANE GÖSTEREREK, TÜRKİYE'ye üye ülke perspektifi yerine "Özel statülü üye" perspektifi önerebileceğini savundu. Günaydın, bu öneriyi, AB güvenlik stratejisiyle örtüşen bir öneri olarak nitelendirirken, Türkiye'NİN ÇIKARLARINA UYGUN OLMADIĞINI DA BELİRTTİ.

Okunma Sayısı: 449