ORGANİK TARIM PAZARININ AÇILIŞINA KATILDIK

KAYSERİ ŞUBE
10.09.2014 (Son Güncelleme: 10.09.2014 16:19:30)

Başkanımız İmdat AKSOY Talas İlçesinde Organik Ürün Pazarı Açılışında Bulundu.

 

Talaslıların doğal ürünlerle beslenmesi için Talas Belediyesi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Derneği ve Buğday Ekolojik Yaşam Destekleme Derneği‘nin işbirliğiyle ilçede organik ürünler pazarının resmi açılışı gerçekleşti.

Yenidoğan Mahallesi semt pazarında her çarşamba hizmet verecek "Yüzde 100 Ekolojik Ürün Pazarı" için düzenlenen törene Talas Kaymakamı Yasemin Özataya Çetinkaya, Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Talas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alaattin Kayabaşı, Ziraat Mühendisleri Odasını Temsilen Başkanımız İmdat AKSOY ve belediye meclis üyeleri, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı konserinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunuşuyla başlayan törende konuşan organik tarım üreticilerinden Süleyman Orhan, pazarın açılmasından dolayı Başkan Palancıoğlu‘na teşekkür ederek, "Kimyasal maddeler kullanılmadan ürünler üretiyoruz. Vatandaşın sağlığına hayırlı bir iş yapıyoruz" dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, organik ürünlerin öneminin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, "Diğer ülkelerin organik ürünleri neredeyse bizim konvansiyonel ürünlerimize eşdeğer durumda. 2002 yılında 50 dekarlık alanda başlayan organik ürün çalışmalarımız bugün 1500 dekarlara ulaştı. Gelecek yıl ki hedefimiz 2 bin 500 dekar. Organik ürün yapmak çok zor. Kayseri‘de bir yıl içinde ikinci pazar açtığımız için çok mutluyuz. Başkanımız Sayın Palancıoğlu‘na bizden önce bu çalışmaya öncülük ettiği için teşekkür ediyoruz. Sağlıklı ürün tüketmek çok önemli. Birçok hastalığın nedeni sağlıksız gıdalar tüketmek. Üretimden vatandaşın sofrasına kadar denetimlerimizi yaparak halk sağlığına katkı sağlıyoruz." diye konuştu.

Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, açılan organik ürünler pazarıyla vatandaşın daha sağlıklı ürünler tüketeceğini belirterek, ilçede diğer bölgelere de yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Başkan Palancıoğlu, "Çok güzel bir çalışma oldu. Sadece satış ve pazarlama değil yukarı mahallelerimizde organik ürün üretimi için de çalışma yapacağız. Ülkemiz için organik tarım son derece önemli. Tarım arazilerine sahip çıkarak, kendi sağlığımızı da düşünerek organik ürünleri tüketmeye öncelik vermeliyiz, hem de vatandaşımızın daha sağlıklı gıdalarla beslenmesine katkı sağlıyoruz. Dünyadaki en önemli sorunların başında obezite gibi sağlık sorunları geliyor. Organik ürün tüketmek bu nedenle önemli. İlçemize ve şehrimize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından pazarın açılış kurdelesi kesilirken, vatandaşlar ise sağlıklı ürünleri tüketecek olmalarından dolayı mutlu olduklarını ifade edip yetkililere teşekkür etti.

Başkanımız İmdat AKSOY bu güzel çalışmadan dolayı emeği geçen herkese teşekkürlerini dile getirerek "Organik Tarım Pazarına ve üyelerimiz adına organik ürün üreticilerine destek veriyor; Tüm halkımıza sağlıklı ürün tüketimi için çağrıda bulunuyoruz" dedi. 

Okunma Sayısı: 48
Fotoğraf Galerisi