KANALON TV- ANA HABER BÜLTENİ

KONYA ŞUBE ( )
22.09.2014 (Son Güncelleme: 23.09.2014 14:22:27)

Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, KANALON TV Ana Haber Bülteninde ekonomik kalkınmada tarımın önemine dikkat çekerek bunu gerçekleştirmenin tek yolunun çiftçilerimizin bulundukları bölgede doyurmak ve mutlu kılmak olduğunu söyledi.

KANALON TV Ana Haber Bülteni‘nde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2009 yılında gündeme getirdiği havza bazlı ürün destekleme modelinin tarım camiasını çok heveslendirdiğini ifade eden ZMO Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son yıllarda dillendirdiği ancak bir türlü adım atamadığı havza bazlı ürün destekleme modelini biran önce hayata geçirmelidir. Burada ürünün desteklenmesinden ziyade farklı havzalarda aynı ürünlere farklı fiyatların uygulanmasıdır.  Bölgemizin ana ürünü olan Hububat, Kuru fasulye, Şekerpancarı, patates gibi ürünlerin havza bazında teşvik ve desteklenmesiyle ürünlerin birim alandan daha fazla verim alınması konusunda çalışmalara Konya yönlenecektir" dedi ve sözlerine şunları ekledi;

Tarımla uğraşan insanları bulundukları bölgede doyurmak ve mutlu kılmak gerekir. Biz bir tarım ülkesi olduğumuzdan, çiftçilerimize tarımı daha da sevilebilir ve daha da cazip hale getirecek projelerin hayata geçirilmesi bir hayli önemlidir. Bir sivil toplum kuruluşu olarak biz bu projelerin hazırlanmasından uygulanmasına kadar her safasında her türlü fedakarlığı yapmaya üstümüze düşen ne varsa fazlasıyla yerine getirmeye hazırız.

Belediyelerimize buradan seslenmek istiyorum. Köylerde üretim teşvik edilmelidir. Belediyelerin bu konuda daha fazla destek vermesi gerekir. Konya bu konuda örnek olabilir. Konya‘da uygulanabilir bir proje Türkiye‘de de uygulanabilir bir projedir.

Okunma Sayısı: 153
Fotoğraf Galerisi