KON TV YAYINI

KONYA ŞUBE ( )
01.10.2014 (Son Güncelleme: 01.10.2014 17:52:42)

Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, Kon TV Haber`e açıklama yaptı.

Konya Bölgesi‘ ne düşen yağış, gözleri çiftçiye çevirdi. Ekim döneminin başladığı bu aylarda Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, KONTV HABER‘ e önemli açıklamalarda bulundu.

Sonbahar yağışları çiftçinin yüzünü güldürdü. Konya son otuz yılın en bereketli eylül ayını geçirdi. Toprak ekime hazır hale geldi.

BEREKETLİ BİR YIL BEKLENİYOR

KONTV Haber‘e özel açıklamalar yapan Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, ‘Konya, sonbaharda toprak hazırlığı, ekiş ve tohumun çıkışını sağlayacak şekilde ciddi oranda yağış aldı. Eğer kış ve bahar yağışlarını da uygun şekilde alırsak önümüzdeki hasat döneminde bol ve bereketli bir yıl çiftçilerimizi beklemekte‘ dedi.

ÇİFTÇİYE UYARI: DUYUMLARLA GÜBRELEME OLMAZ

ÇALIŞ, ekim dönemine giren çiftçiye uyarılarda bulunarak, ‘Gübrelemeye dikkat edin. Gübre toprağa ihtiyacı kadar verilmeli. Duyumlarla değil, analizlere uygun bir şekilde gübreleme yapılmalı ‘ dedi.

Celil ÇALIŞ, artan gübre fiyatlarını eleştirdi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘na seslendi ve gübredeki spekülasyona engel olunmasını istedi.

Son olarak Türkiye‘nin bir tarım ülkesi olduğunu yineleyen ÇALIŞ, çiftçiliğin meslek haline getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Okunma Sayısı: 49
Fotoğraf Galerisi