ZMO`NIN 60.YILI ANISINA FİDAN DİKİLDİ

ÇANAKKALE ŞUBE ( )
28.10.2014 (Son Güncelleme: 10.11.2014 10:14:07)

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, odanın kuruluşunun 60`ıncı yılı nedeni ile fidan dikti. Hafta sonu yaptığı törene çok sayıda ziraat mühendisi oda katılırken, bazı STK`lar da törende hazır bulundu. Burada açıklamada bulunan Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, “ZMO köklü gelenekleri olan kurumsallaşmış bir odadır. Bu nedenle ZMO’nun baskı altına alınması olanaksızdır. ZMO ancak antidemokratik ve hukuksuz yöntemlerle ele geçirilebilir” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası‘nın 60‘ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi tarafından Esenler Mahallesi`nde "Fidan dikimi" bir tören ile gerçekleşti. Törene Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Eski ZMO Şube Başkanı ve CHP İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalbant başta olmak üzere, Çevre Platformu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Esenler Mahallesi Adnan Menderes Caddesi Işılay sokaktaki park alanında düzenlenen törende ZMO Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş konuşma yaptı. Konuşmasında modern toplumların örgütlü toplumlar olduğunu belirten Savaş, "TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi olarak fidan dikim etkinliği ile Ziraat Mühendisleri Odasının 60. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. Yıldönümü yalnıza burada değil, ZMO Genel Merkezi ile tüm Şube ve temsilciliklerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Demokratik sivil bir kitle örgütü olarak ZMO, özellikle tarım ve mesleği ilgilendiren konular başta olmak üzere demokratik talepler için kamuoyunu bilgilendirir ve kamuoyu oluşturur. Özellikle az gelişmiş toplumlarda ne yazık ki iktidarlar etkin olan meslek örgütlerini ele geçirip sessizleştirmeye çalışırlar. Bunu başaramazlarsa örgütlenme ve örgütün ayakta kalmasını sağlayan hukuku engelleyerek bu örgütler üzerinde baskı kurarlar. ZMO köklü gelenekleri olan kurumsallaşmış bir odadır. Bu nedenle ZMO`nun baskı altına alınması olanaksızdır. ZMO ancak antidemokratik ve hukuksuz yöntemlerle ele geçirilebilir. ZMO`nun ele geçirilmesi demek ziraat mühendisliği, su ürünleri mühendisliği ve tütün teknolojisi mühendisliği mesleklerinin ölümü demektir. Meslektaşlarımın buna izin vermeyecekleri inancı içerisinde ZMO`nun 60. Kuruluş yıldönümünü kutluyor, saygılar sunuyorum" dedi.

ZMO Çanakkale Şubesi eski Başkanı Hicri Nalbant ise burada, "Bu oda zamanında çok büyük sıkıntılar yaşadı. Bir dönem çift başlılıkla yönetildi. Bu büyük sıkıntıları atlatıp bu günlere gelen bu odayı kapatmaya kimsenin gücü yetmez. Sadece ZMO değil, TMMOB`u kimse kapatamaz" dedi. Konuşmaların ardından ZMO Başkanı Türker Savaş, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ve çeşitli oda üyeleri ile birlikte törene katılan çevredeki vatandaşlar tarafından fidan dikimi gerçekleştirildi. Mahalle sakinlerinden Beril Yörük isimli küçük bir kız da törene katılanlara elleriyle diktiği fidana düzenli olarak bakacağına, sulayacağına artık onun gözetiminde olacağına dair söz verdi. Pilav dağıtımının ardından kutlama töreni son buldu.

Okunma Sayısı: 48
Fotoğraf Galerisi