TMMOB 60.YILI PANEL VE KOKTEYL İLE KUTLANDI

ÇANAKKALE ŞUBE ( )
28.10.2014 (Son Güncelleme: 30.10.2014 13:50:09)

TMMOB’un 60`ıncı kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TMMOB Çanakkale İl Koordinasyon kurulu tarafından “İş güvenliği” konulu panel düzenlendi.

TMMOB`un 60‘ıncı kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TMMOB Çanakkale İl Koordinasyon kurulu tarafından "İş güvenliği" konulu panel düzenlendi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘nin (TMMOB) 60‘ıncı kuruluş yıldönümü nedeni ile Çanakkale İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından düzenlenen panelde, "iş güvenliği" konuşuldu. Çanakkale Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri‘nde Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş‘ın yönettiği panelde konuşmacı olarak A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ergüven Kılıç, sunum yaptı. Oturum Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, oturumu açarken son yıllarda artan iş kazalarına ve işçi ölümlerine dikkat çekerek yapılan yasal düzenlemelerin çeşitli nedenlerle uygulanamadığını dile getirdi. Ayrıca gelişen sanayiye bağlı olarak artan iş kazalarının tarım alanında da kaçak ve sigortasız işçi çalıştırılması şeklinde yaygın olduğuna değindi.

İş güvenliği alanında geniş bir sunum yapan A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ergüven Kılıç ise, iş güvenliğinin tarihsel sürecine değinerek bu konuda son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdi. 2012 yılında yayınlanan 6331 sayılı İş Güvenliği kanununun gençler için bir iş kapısı olarak görüldüğü ancak yeterince yetişmiş A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmamasının bir sıkıntı olduğunu dile getirdi. TMMOB`a bağlı çeşitli meslek odalarının katılımıyla gerçekleşen panele öğrenci ve emeklilerinde yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Saat 14.00`da başlayıp 16.30`da biten panel sonrasında Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi bahçesinde katılımcılara kokteyl verildi.

Okunma Sayısı: 46
Fotoğraf Galerisi