ABD ETİ KULLANIP PİRİNCİNE PAZAR ARIYOR - REFERANS - 22.09.2004

GENEL MERKEZ
28.09.2004 (Son Güncelleme: 28.09.2004 10:18:23)

ABD ETİ KULLANIP PİRİNCİNE PAZAR ARIYOR

ABD PİRİNÇ İTHALATINDA KOTANIN KALDIRILMASI, ET İTHALATININ DA BAŞLAMASI İÇİN BASKILARINI SÜRDÜRÜYOR. ANCAK UZMANLAR ABD'nin asıl amacının 2 milyon tonluk pirinç fazlasına pazar bulmak olduğunu savunuyor.

PINAR ARAT / İstanbul
1998'DE YAPTIĞI İKİLİ ANLAŞMALARLA AVRUPA BİRLİĞİ (AB) ÜLKELERİNE ET VE CANLI HAYVAN İTHALATI KONUSUNDA YEŞİL IŞIK YAKAN TÜRKİYE, TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDA İÇ PAZARINI KORUYACAK ENTÜRMANLARI BİRER BİRER YİTİRİYOR. ABD VE AB ÜYESİ ÜLKELER TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDEKİ PAYLARINI ARTIRMAK İÇİN BASTIRIYORLAR.

SON OLARAK ABD, ET İTHALİNE BAŞLANMASI, PİRİNÇTE DE MEVCUT KOTALARIN KALDIRILMASI KONUSUNDAKİ TALEBİNİ BÜYÜKELÇİSİ ERİC EDELMAN ARACILIĞIYLA YİNELEDİ. ANCAK UZMANLAR SADECE 19 BİN TON CİVARINDAKİ TOPLAM ET İTHALATININ BAHANE OLDUĞUNU ABD'nin elinde kalan 2 milyon ton pirince pazar bulmayı amaçladığını savunuyorlar. Edelman'IN TALEBİ ANKARA'da değerlendirilirken Bakanlık Müsteşarı Mehmet Çağıl Referans'A YAPTIĞI AÇIKLAMADA “ABD’YLE BU KONUDA TEKNİK GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR. KARARIN İTHALAT YÖNÜNDE OLACAĞINI SÖYLEMEK İÇİN HENÜZ ERKEN” DİYE KONUŞUYOR.

TÜRKİYE CANLI HAYVAN VE ET İTHALATINA İZİN VERMİYOR. ANCAK 1998’DE AB ÜLKELERİYLE İKİLİ GÖRÜŞMELERLE YAPILAN TERCİHLİ TİCARET ANLAŞMASI 19 BİN TON ET VE 3 BİN TON CİVARINDA CANLI HAYVAN İÇİN DÜŞÜK TARİFE AVANTAJI SUNUYOR. HUKUKSAL BOYUTTA VERİLEN BU TAVİZ, DELİ DANA HASTALIĞI NEDENİYLE FİİLEN UYGULAMAYA SOKULMADI. ANCAK AB VE ABD ANLAŞMANIN YAŞAMA GEÇİRİLMESİ AMACIYLA BASKILARINI ARTIRIYOR.

19 BİN TON ET İTHAL EDİLECEK
SÜT VE ET ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN, TÜRKİYE’NİN GEÇMİŞ YILLARDA AB’YE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK ŞUNLARI SÖYLÜYOR: “TÜRKİYE YILDA 600-700 BİN TON ET TÜKETİYOR. AB ÜLKELERİYLE YAPILAN ANLAŞMADA YILDA 19 BİN TON ET İTHALATINA ONAY VERİLİYOR. DÜNYA PAZARINDA VAROLABİLMEK İSTİYORSANIZ, ALTINA İMZA ATTIĞINIZ BİR METNİ GÖRMEZDEN GELME ŞANSI KALMIYOR”

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU ÜYESİ FATİH TAŞDÖĞEN İSE, ABD’NİN ET İTHALATI İSTEMİNDE SAMİMİ OLMADIĞINI İDDİA EDİYOR. TAŞDÖĞEN, “TÜRKİYE ZATEN AMERİKA’DAN ÇOK AB ÜLKELERİ VE RUSYA’DAN ET İTHAL EDİYOR. BU KONUDA UĞRADIĞI BİR MADDİ KAYIP OLDUĞUNU SÖYLEYEMEYİZ. AMA ET VE CANLI HAYVAN KONUSUNU BASKI ARACI OLARAK KULLANIP, PİRİNÇ İTHALATINDA BASTIRIYOR. ABD’NİN ASIL HEDEFİ PİRİNÇTE TÜRK İÇ PAZARINDAKİ PAYINI ARTIRMAK” DİYOR.

KUTU
SORUN TÜRKİYE'ye milyarlarca dolara patlayabilir
Ziraat Mühendisleri Odası'NDAN FATİH TAŞDÖĞEN, ABD’NİN PİRİNÇ VE ET İTHALATI KONUSUNDAKİ TALEPLERİNİN KARŞILANMASI AMACIYLA CEBİNDEKİ DTÖ KARTINI MASAYA SÜRDÜĞÜNÜ SAVUNUYOR. TAŞDÖĞEN, ABD’NİN 98’DE AB ÜLKELERİYLE YAPILAN İKİLİ ANLAŞMALARA UYMADIĞI GEREKÇESİYLE TÜRKİYE’Yİ DTÖ’YE ŞİKAYET ETMESİ DURUMUNDA YAŞANACAKLARI ŞU SÖZLERLE ANLATIYOR: “KONUNUN DTÖ’YE GİTMESİ TÜRKİYE’NİN MİLYARLARCA DOLAR ZARAR ETMESİ DEMEK. CENEVRE’DEN GÖREVLENDİRİLECEK AVUKATLARIN MASRAFI BİE YÜZ BİNLERCE DOLAR TUTARINDA. AYRICA DTÖ'de haksız bulunmanız durumunda mali olarak bir cezai yaptırımla karşılaşmıyorsunuz. Ancak örgütün karşı tarafta yeralan ülkelere sağlayacağı pazara giriş kolaylığı milyarlarca dolara malolabilir”

Okunma Sayısı: 478