TERME’DE SANTRAL KURULURSA TARIM BİTER - GAZETE GERÇEK

SAMSUN ŞUBE ( )
04.11.2014 (Son Güncelleme: 10.11.2014 10:50:46)

TERME‘DE SANTRAL KURULURSA TARIM BİTER ...

Termik santral ile gündeme gelen Samsun‘un Terme ilçesi ile ilgili Samsun Ziraat Mühendisleri Odası‘ndan uyarı geldi. Terme halkını uyaran Başkan Hayati Tosun, "Termik Santral canlı popülasyonu için ciddi bir tehdittir. Bir yerde ölüm olduktan sonra tekrar dirilme olmuyor" dedi    

Samsun‘un Terme ilçesinde kurulması planlanan ve kamuoyunda büyük tepkilere neden olan Termik Santral ile ilgili Ziraat Mühendisleri Odası‘ndan tehlike çanları çalan açıklamalar geldi. Terme‘ye kurulacak bir termik santralin canlı popülasyonu için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hayati Tosun, Terme halkına çağrıda bulunarak, "Kitlesel hareket edilmeli. Terme halkı sesini yükseltmeli" diye konuştu.  Termik santral yapılması için seçilen bölgenin tarım alanı olduğunu hatırlatan Tosun, "Yapılacak olan bu termik santral Terme ve çevreci için ciddi tehdit içermektedir. Terme‘nin ekonomisi tamamen tarıma dayanıyor. Termik santralin tarım alanlarına vereceği zararı terme halkı zamanla yaşayacak. Kaybedilen tarım alanlarının geriye kazanımı diye bir şey yok. Maalesef böyle bir gerçek var. Bir yerde ölüm olduktan sonra tekrar dirilme olmuyor. Şunu söyleyebiliriz  ‘‘Yaşayan her canlı için ciddi bir tehlikedir. " dedi.

KANSER VE SOLUNUM HASTALIKLARI ARTAR  : Kömür olmayan bir kente kömürle çalışacak bir termik santral kurulmasının mantığa sığmadığını kaydeden Tosun, "Samsun için yapılan yatırımlarda tarımın göz ardı edildiğini düşünüyorum. Kurulacak termik santral sonrası çevresindeki hava sıcaklığı yükselecek ,kirlilik artacak.Bununla beraber orada yaşayan canlı popülasyonu zarar görecektir. Kömürün olmadığı bir kente neden böyle bir santral yapılmak isteniyor anlamıyorum. Yapılacak olan bu termik santral Terme ve çevresi için ciddi tehdit içermektedir. Zamanla solunum rahatsızlıklarından kanser vakalarına kadar birçok hastalık baş gösterecektir" ifadelerini kullandı.

SANTRAL TERME İÇİN FELAKETTİR

Santralin Terme için bir felaket olacağını dile getiren Tosun, Termelilerin santral konusunda kitlesel hareket etmeleri gerektiğini ve tepkilerini güçlü bir şekilde göstermelerini  isteyerek, "Terme‘de geçtiğimiz günlerde yapılan Santral karşıtı eyleme biz de destek olduk. Ancak orada yeterli kalabalığı göremedik. Terme halkının daha kitlesel hareket etmesi lazım. Bazı köylülerin yapılacak bu yatırım sonrası arazilerinin değerleneceği düşüncesiyle hareket ettikleri yönünde duyumlar alıyoruz. Bu mantıktan bir an önce vazgeçin. Santral Terme için felakettir "şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek  - Zelfi VURAL    

Okunma Sayısı: 40
Fotoğraf Galerisi