BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN ÖNERİLMESİ, UYGULANMASI VE KAYIT İŞLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

GENEL MERKEZ ( )
04.12.2014 (Son Güncelleme: 04.12.2014 12:17:05)

 "BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN ÖNERİLMESİ, UYGULANMASI VE KAYIT İŞLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK" İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMEMİZ... 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 3 Aralık 2014 tarihli Resmi Gazete`de "Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik" yayımlamıştır. 

Bu yönetmelikle "Reçete", "Uygulama", "Kayıt" yönetmelikleri yürürlükten kaldırılmış, diğer bir ifadeyle 3 yönetmelik birleştirilmiştir. 

Adı geçen yönetmelik yayımlanmadan önce Bakanlık ODA`mıza toplantı çağrısı yapmıştır. Sevindirici bir gelişme olarak algıladığımız bu toplantıya Şube Başkanlarımızla birlikte katılarak görüşlerimiz sözel ve yazılı olarak Bakanlık yetkililerine aktarılmıştır. 

Ancak yapboz tahtasına dönen yönetmeliklerde hiçbir görüşümüz dikkate alınmamıştır. Görünen o ki Bakanlık bir formaliteyi tamamlamak amacıyla görüşlerimize başvurmuştur.  

Yönetmelikte dikkat çeken bazı unsurlar şunlardır. 

1-) Yönetmeliğin yasal dayanak kısmında 7472 sayılı Ziraat Yüksek Mühendisliği Hakkında Kanun yer almamıştır. 

2-) Tanımlar arasında Odamıza yer verilmemiştir. 

3-) Reçete yazma yetkisine sahip olacak serbest ziraat mühendisleri ile profesyonel uygulayıcı ziraat mühendislerinin Odaya kayıtlı olma zorunluluğu göz ardı edilmiştir. Başvurularda Oda üyelik belgesi istenmesine gerek duyulmamıştır. 

4-) Bakanlığın serbest ziraat mühendislerine eğitim verme yetkisi bulunmadığı hususu dikkate alınmamıştır.

 

ODA`mız, yetkilerimizin göz ardı edildiği yönetmeliği incelemeye devam etmektedir. Yönetmelikle ilgili yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, hazırlayacağımız kapsamlı ODA görüşümüz önümüzdeki günlerde sizlere iletilecektir. 

Bilgilerinize sunarız. 

Saygılarımızla 

 

 

Özden GÜNGÖR

 

Başkan

 

Yönetim Kurulu Adına

 

Ek-1: Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik

Okunma Sayısı: 624
Fotoğraf Galerisi