"TMMOB SUSTURULAMAZ!" EYLEM VE BASIN AÇIKLAMASI

HATAY ŞUBE ( )
07.01.2015 (Son Güncelleme: 07.01.2015 18:00:17)

 

-BASIN BİLDİRİSİ- 

Hükümetin "TMMOB Yasası" dâhil birçok yasada değişiklik yapmayı öngören "Torba Yasa Tasarısı" ile kamusal alanların ranta açılmasına ve kamusal denetimi yok etmeye yönelik çalışma içerisinde olduğunu izlemekteyiz ancak, " Bu Yasaya boyun eğmeyeceğiz!"  

TMMOB`a bağlı Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanlığı olarak siyasi iktidarın torba yasa maharetiyle TMMOB ve bağlı odaların yapısını değiştiren, TMMOB`u etkisizleştirmeye ve yok etmeye yönelik kanun tasarısı hakkındaki kanunla yapılmak istenen; 

"Torba Yasa ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na bağlanmaya çalışılan ve TMMOB Kanunu`nun da içinde bulunduğu 13 yasada yapılmak istenen değişikliğe karşı Odalar mücadeleye devem edeceklerdir. İktidar kendine muhalefet eden bütün demokratik yapıları yok etmeye yönelik bir strateji ile ülkeyi yönetmeye çalışmaktadır. Hukuku ve demokrasiyi yok sayan bu anlayış bugün de TMMOB`u susturmaya çalışmaktadır.

Öyle ki TMMOB/ODA merkez ve şubeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının idari ve mali denetimine açılmıştır. Bu konudaki düzenleme 24 Aralık 2014 tarihinde Resmi Gazete`de yayınlanmıştır. 

TMMOB bu yıl 60. kuruluş yılını kutlamanın heyecanını yaşarken maalesef önüne koyulan kanun tasarısı ile iktidarın saldırısına maruz kalmıştır. Peki TMMOB`un yapısını ve işleyişini değiştirmeye yönelik bu torba yasayla yapılmak istenen nedir? TMMOB tarımdan sanayiye, teknolojiden yapılaşmaya, kent planlamasından yaşamı dizayn eden her alanda ülkesinin gelişmesine yönelik çalışan Anayasanın 135. maddesinde tanımlı kamu kurumu niteliğinde meslek odası birliğidir. 

Gücünü halkından, bilimden ve örgütlü üyelerinden alan TMMOB kurulduğu günden bu yana ülkemizin suyuna, toprağına, havasına sahip çıkarak doğal yaşam alanlarının yağmalanmasına karşı mücadele etmiştir. Çarpık kentleşmeye, yeşil alanların katledilmesine, tarım arazilerinin yok edilmesine, ithal ve kirli enerjiye, güvenilir gıdaya erişim ihlallerine maden facialarına, iş cinayetlerine varana kadar her konuda tavrını koymuş bir örgüttür. 

"Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği; baskı, zulüm ve engelleme yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde; bilimi ve tekniği, halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız." 

Yukarıda ki ilkeler doğrultusunda mücadele eden TMMOB Hatay ZMO bu mücadeleye her zaman devam edecektir. 

Bu düşüncelerimizle ZMO Hatay Şube ve Yönetim Kurulu olarak tüm halkımızın desteğini bekler saygılarımızı sunarız.  07.01.2015

Okunma Sayısı: 123
Fotoğraf Galerisi