UNAKITAN'IN OĞLUNA SUÇLAMA - 13.01.2004

GENEL MERKEZ
13.01.2004 (Son Güncelleme: 15.07.2008 11:37:50)

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı, 'TÜRKİYE'nin ithal mısır cenneti haline getirildiğini' SÖYLEDİ

UNAKITAN'ın oğluna suçlama

Tarım ve Mühendislik sempozyumunda hükümetin tarım politikaları eleştirildi. CHP lideri Baykal, Türk tarımının ''hevesle'' dünyaya teslim edildiğini söylerken, ZMO Başkanı Günaydın, Tarım Bakanı Sami Güçlü'YE MALİYE BAKANI KEMAL UNAKITAN'ın oğlunu şikâyet etti.

 TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın , isim vermeden Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 'IN OĞLUNU KASTEDEREK ''TÜRKİYE'nin ithal mısır cenneti haline gelmesinden, kabinenin en önemli bakanlarından birinin oğlu sorumludur'' dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal , kraldan fazla kralcı davranıldığını ve Türk tarımının ''hevesle'' dünyaya teslim edildiğini söyledi.

TMMOB ZMO'NUN 50. YIL KUTLAMA PROGRAMI VE TARIM HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN ''TARIM VE MÜHENDİSLİK'' SEMPOZYUMU DÜN ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ'nde başladı. ZMO Başkanı Gökhan Günaydın, Türkiye'NİN İTHAL MISIR CENETTİĞİ HALİNE GELDİĞİNİ BELİRTİRKEN, BU İTHALATTAN ''KABİNENİN EN ÖNEMLİ BAKANLARINDAN BİRİNİN OĞLUNUN SORUMLU OLDUĞUNU'' SÖYLEDİ. GÜNAYDIN'ın bu sözlerle Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'IN OĞLU ABDULLAH UNAKITAN 'ı kastettiği savunuldu.

Gıda altsektörünün tümüyle yabancılaştığını vurgulayan Günaydın, ''Dünyanın en pahalı yoğurdunu tüketmek zorunda kalışımız, özelleştirmenin sonucu. Tekel haraç mezat satılmaya çalışılıyor. Bunları uluslararası tekellere peşkeş çekmeye kimsenin hakkı yoktur'' dedi.

CHP lideri Deniz Baykal, su ve toprağın yaşamın özü olduğunu belirtirken ''Mars'A GİDİYORUZ, ORADA SU ARIYORUZ'' ÖRNEĞİNİ VERDİ. KRALDAN FAZLA KRALCI DAVRANILDIĞINI, TARIMIN HAZIRLIKSIZ BİÇİMDE ULUSLARARASI REKABETE AÇILARAK PERİŞAN EDİLDİĞİNİ VURGULAYAN BAYKAL, ŞÖYLE KONUŞTU:

''HEVESLE TARIMIMIZI DÜNYAYA TESLİM ETTİK. GAP'ın tarımsal açıdan ayağa kalkması dünya için bir kâbustur. Kayalıkların bulunduğu bir ortamda tarım gemimizi yüzdürerek hedefe ulaştırmaya çalışıyoruz. Ancak gereken şekilde doğru iradeyi sergilediğimizi ifade edemem. Teslimiyet olmamalı.''

TMMOB Başkanı Kaya Güvenç , dünyada varolmak isteniyorsa, ulusal politikaların ortaya konması gerektiğini kaydetti. Güvenç, mühendisliğin önündeki en büyük sorunun tüm kesimlerin sorunları gibi varolan akıl dışı ortama ''dur'' denilememesi olduğunu belirtti. Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü tarım sektörünün sorunlarını kısa sürede çözmeyi vaat etmediklerini, çünkü bunun olanaksız olduğunu ileri sürdü.

 Sorunların çözümü konusunda siyasiler, bürokratlar ve aydınlarla işbirliği yapılacağını anlatan Güçlü, sorunların, sektörün olumlu yönlerinin görülmesini engellememesi gerektiğini söyledi.

Sempozyumda, oda başkanlarına ve bilime katkılarından dolayı üniversite öğretim üyelerine ödül verilirken, basın dalında da Güngör Uras, Bekir Coşkun ve TRT'NİN ''BU TOPRAĞIN SESİ'' PROGRAMI ÖDÜL ALDI. TARIM VE MÜHENDİSLİK KONULU SEMPOZYUM 16 OCAK'a dek sürecek.

Okunma Sayısı: 782