GOLF DEĞİL RANT…‘’SAMSUN` DA TARIM YOK OLUYOR’’-HEDEF HALK GAZETESİ

SAMSUN ŞUBE ( )
18.03.2015 (Son Güncelleme: 18.03.2015 10:25:25)

Samsun’un doğusunun santral yatırımlarıyla kirletildiğini söyleyen ziraatçiler, 600 dönümlük golf sahasına da tepkili; ’’Bunlar tarımı unuttular…!’’


Samsun‘un en verimli tarım arazilerine sahip Çarşamba ve Terme Ovaları‘na yapılan termik santral yatırımlarının ardından bölgeye golf sahasının yapılacağının açıklanmasına, sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Samsun ‘tarım kentidir‘ vurgusu yapan STK‘lar, vatandaşların uyması için televizyonlarda yapılan kamu spotlarına öncelikle kamu kurumlarının uyması gerektiğini ifade etti. 

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun yaptığı açıklamada, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Çarşamba Ovası‘nda 600 dönümlük arazi üzerine kurulması planlanan golf sahası projesine tepki gösterdi. Samsun‘un en büyük eksikliğinin arazi statülerinin belirlenmemesi olduğunu söyleyen ZMO Şube Başkanı Hayati Tosun, " Arazi tarım arazisiyse, sanayi arazisi ise öyle kalması lazım. Samsun‘da ki en büyük sıkıntı arazi varlıklarının tespit edilmemiş olmasıdır. Kafalarına göre yapılan yer değiştirmeler yanlıştır. Bizler yatırıma karşı değiliz. Yatırımın öncelikle doğru yere yapılması lazım. Oraya golf sahası yapıldığı zaman onun yanında sosyal tesislerde yapılacak, tarım arazilerinin dokusu değişecektir "dedi. 

SAMSUN, RANTA KURBAN EDİLİYOR 

Tarım arazisine yapılacak golf sahası projesi ile ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi‘nin Toprak Koruma Kurulu‘na teklif getirileceğini söyleyen ZMO Şube Başkanı Hayati Tosun şöyle devam etti: "Teklifi Toprak Koruma Kurulu‘na getirecekler, belediye muhtemelen kendi ayakları ile teklifi geçirmeye çalışacaktır. Projenin tarım arazisine yapılması yanlış. Televizyonlarda tarım arazilerinin korunması gerektiği ve yapılaşmaya açılmaması gerektiği yönünde kamu spotları dönüyor. Kamu spotlarına öncelikle kamu kurumlarının uyması gerekiyor. Bunlara en başta kamu kurumları uymuyor. Bütünşehir yasasının yürürlüğe girmesinin ardından, tarım arazilerinde amaç dışı kullanım yönünde kamu menfaati  düşünülmeden rant psikolojisi ile hareket ediyorlar. Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi, Samsun‘un tarım kenti olduğunu gözardı ediyor. Enerji yatırımları bu bölgeye bilerek kaydırılıyor. Büyükşehir Belediyesi‘nin stratejisi yok, plansız hareket ediyorlar. Sahipsiz Samsun‘da, kontrolsüz, ranta yönelik şehirleşme planları ile yola devam ediliyor. Tamamen ‘Ben yaptım oldu‘ zihniyeti ile hareket ediliyor. "dedi.

Zekeriya FIRAT

Okunma Sayısı: 85