TARIMDA TEKNOLOJİYİ KULLANMALIYIZ - 13.01.2004

GENEL MERKEZ ( )
13.01.2004 (Son Güncelleme: 20.01.2004 20:14:41)

TARIMDA TEKNOLOJİYİ KULLANMALIYIZ

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI SAMİ GÜÇLÜ, "TÜRKİYE, TARIM ALANINDA, BİLGİYİ, TEKNOLOJİYİ, ARAŞTIRMAYI, BELİRLEYİCİ ALAN OLARAK KULLANMALI" DEDİ. GÜÇLÜ, TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI OLDUĞUNU ANCAK, BU SORUNLARIN SEKTÖRÜN OLUMLU YÖNLERİNİN GÖRÜLMESİNİ ENGELLEMEMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

GÜÇLÜ, ''TARIM VE MÜHENDİSLİK'' KONULU SEMPOZYUMDA YAPTIĞI KONUŞMADA, TARIM SEKTÖRÜNÜN ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN GIDA GÜVENLİĞİ, İSTİHDAM VE ÜRETİME KATKI SAĞLAMASI BAKIMINDAN ÖNEMLİ BİR SEKTÖR OLDUĞUNU BELİRTEREK, ''BU NEDENLE TARIM SEKTÖRÜNÜN ETKİNLİĞİNİ SÜRDÜRMESİ ÖNEMLİDİR'' DİYE KONUŞTU.

TÜRK TARIMININ İHRACATTAKİ PAYININ 6.1 MİLYAR DOLAR, İTHALATININ İSE 4.7 MİLYAR DOLAR DÜZEYİNDE BULUNDUĞUNU HATIRLATAN GÜÇLÜ, İTHALATIN BU RAKAMA ULAŞMASININ NORMAL KARŞILANMASI GEREKTİĞİNİ ÇÜNKÜ, TÜRKİYE'nin dışa açıldığını söyledi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Kaya Güvenç de, dünyada varolmak isteniyorsa, ulusal politikaların ortaya konması gerektiğini kaydetti. Güvenç, bilim ve teknolojinin özümsenmek ve üretilmek zorunda olduğunu söyledi.

Okunma Sayısı: 696