SAMSUN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI UYARDI: DON OLABİLİR!

SAMSUN ŞUBE ( )
07.04.2015 (Son Güncelleme: 07.04.2015 11:58:18)

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, çiftçileri yaşanacak don olaylarına karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altıda olduğunu belirten Tosun, üreticinin alacağı önlemlerden bahsederken tarım sigortasını kesinlikle yaptırmaları gerektiğine de dikkat çekti. Don zararlarına karşı üreticinin dikkatli olması gerektiği belirten Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, "Samsun‘da son günlerde hava şartları mevsim normallerinin altındaseyrediyor. Bu sabah itibarı ile 7 ilçemizde kar yağışı etkili oldu.  Çiftçilerimizin tedbirli olması gerekiyor.  Tomurcukların kabardığı, karanfillerin sap oluşturmaya başladığı dönemde -2 dereceden  itibaren zarar verebilir.  Üreticiler don zararlarına karşı bahçelerini gözlemleyerek, iklim verilerine göre gerekli tedbirleri almalıdır.  Bahçenin değişik yerlerinde özellikle de rüzgarıngeldiği yönde bol duman veren sap, saman, kuru ot, lastik gibi maddeler yakılarak, bitkilerin ve arazinin yüzeyinin duman içerisinde kalması sağlanabilir.  Bu şekilde alınacak kültürel önlemlerle muhtemel zarar bir nebzede olsa azaltılabilir. 

TARIM SİGORTASI YAPTIRIN! Geçtiğimiz yıl yaşanan zarar gibi mağduriyetlerin  olmaması için üreticilerimizin tarım sigortalarına gerekli önemi vermeleri ve sigorta yaptırmaları menfaatleri gereğidir.Son yıllarda yaşanan don olayları, iklim değişikliği ve doğal afetler Türkiye‘nin her yerinde olduğu gibi Samsun‘da da üreticiyi etkiliyor. Bu hususta çiftçilerimizi kesinlikle tarım sigortalarını yaptırmaları konusunda uyarıyoruz. Yaşanan zararlarının 2090 sayılı kanun kapsamında karşılanması mümkün değil. Artık üreticinin tarımdaki gübreleme gibi sigorta sistemine gerekli duyarlılığı göstermesi gerekir.

535 MİLYON LİRA TAZMİNAT ÖDENDİ! Geçtiğimiz yıllarda yapılan tarım sigortası 2014 yılında yaşanan don olayından sonra 2 kat artarak 17 492‘ye çıktı.  Sigorta prim desteğinin yüzde 50‘si Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından karşılanan tarım sigortaları havuzu kapsamında üreticiye gördüğü zarara karşılık 2014 yılında yaklaşık 535 Milyon TL tazminat ödendi.  

FINDIK ÜRETİMİ GEÇEN YILDAN 2 KAT FAZLA Fındıkta rekolte ilk verilere göre geçen yıldan yüzde 50 daha fazla olacağı ve yaklaşık olarak 650 Bin Ton Fındık üretimi bekleniyor. Üreticilerin bol, bereketli bir yıl geçirmesini diliyorum" dedi.

HABER: SELAHATTİN ÇEKİÇ / SAMSUNHABER.TC     04 Nisan 2015

Okunma Sayısı: 95
Fotoğraf Galerisi