DON ZARARI HAKKINDA ŞUBEMİZİN BASIN AÇIKLAMASI

MANİSA ŞUBE ( )
27.04.2015 (Son Güncelleme: 29.04.2015 15:46:49)

MANİSA İLİ BAĞLARINDA DON ZARARI İLE İLGİLİ ZMO MANİSA ŞUBEMİZİN GÖRÜŞÜ

Manisa ilinde 20.04.2015-25.04.2015 tarihlerinde meydana gelen don olayından dolayı, odamız yönetim kurulu üyelerinin saha çalışmaları ve üyelerimizden aldığımız bilgilerin ışığında sahadaki durumu yansıtmak amacıyla durum tespiti yapılmıştır.

Manisa Merkez ilçenin Gediz Nehri yakınları daha yoğun olmakla birlikte geniş bir kesiminde dalga dalga don etkisini göstermiştir. Saruhanlı ilçesinde diğer ilçelere nazaran daha yoğun ve etkisi yüksek yer yer %100‘lere varan oranlarda zarar görülmüştür. Gölmarmara, Akhisar, Turgutlu, Ahmetli ilçelerinde de don zararının etkileri özellikle alçak kesimlerde daha fazla görülmüştür. Salihli, Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerinde etkilenme ise diğer ilçelere göre daha düşük seviyelerdedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü ve Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüklerinin de yapmış oldukları saha çalışmaları sonucu zararla ilgili öngörüler de yer yer %20 ile %90 arasında zararlanmaların olduğu üreticilerin %40‘a yakının zararının bulunduğu ve toplam üzüm üretimi üzerine %25‘lere varan zararın olabileceği belirtilmiştir. Bu oranların daha da yukarılara çıkma olasılığı bulunmaktadır. Bilindiği üzere ilimizde kış donları ve daha önce meydana gelen ilkbahar donlarından dolayı özellikle bağ alanları ve meyvelikler etkilenmiştir. Bağ alanlarında meydana gelen zararın rekolte üzerine etkilerini söylemek için daha erken olduğu düşünülmektedir. Önümüzdeki süreçte meydana gelecek fenolojik değişimler ve iklimsel olumsuz veya olumlu faktörler rekoltenin miktarını ve zararın boyutlarını belirleyecektir. 

Ancak bunlarla birlikte özellikle bağlarını sigorta yaptırma imkanı bulamamış ve büyük oranda dondan etkilenmiş olan üreticilerin durumunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Üretici borçlarının ertelenmesi konusunda ÇKS kaydı zorunluluğu istenmektedir. Bu durum çeşitli sebeplerle ÇKS kaydı yaptıramayan üreticileri zor durumda bırakacaktır. Yetkili kurumların bu konulara gerekli hassasiyeti göstermesini beklemekteyiz. Sigortalı bağların da hasar tespitlerinin objektif olarak yapılması ve geçmişte yapılan yanlış uygulamaların tekrar edilmemesini ve üreticilerin haklarını almaları önemli bir konudur.

                                                                              ZMO Manisa Şubesi Yönetimi Adına

                                                                                         Müjgan ŞENAY

Okunma Sayısı: 55