TMMOB 1 MAYISTA SIHHIYE MEYDANI`NDA

ESKİŞEHİR ŞUBE
28.04.2015 (Son Güncelleme: 29.04.2015 15:40:26)

TMMOB‘un 1 Mayıs`ta başta İstanbul-Taksim Meydanı olmak üzere ülke genelinde meydanlarda olacağını vurgulayan TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu sekreteri Neşet Aykanat, Eskişehir`de de Sıhhiye Meydanı`nda miting yapılacağını söyledi.

Ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancılarının yılın 365 günü alınteri döktüğünü, bu ülkede üretilen her şeyi ürettiklerini belirten Aykanat, "Bizlerin 1 Mayıs`ta söylenecek sözü, büyüteceği bir umudu var" dedi.

Taşeron çalışma başta olmak üzere tüm kölece çalıştırma biçimlerine karşı insanca çalışmak ve insanca yaşamak istediklerini belirten Aykanat şunları söyledi:

"İnsanca yaşabileceğimiz bir ücret ve sosyal haklar istiyoruz. Grev, örgütlenmek ve toplu sözleşme hakkımızı istiyoruz, Biz işçiler, kamu emekçileri, mühendisler, hekimler, kadınlar ve gençler, kar amacı güden bir anonim şirketin köleleri değil, demokratik bir ülkenin eşit yurttaşları olmak istiyoruz. Kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan zihniyeti, bu zihniyetin yarattığı şiddeti ve kadınların ucuz-güvencesiz işlerde kölece çalıştırılmasını reddediyoruz. Emeğimize, hukuka, haklarımıza, tarihimize, Soma`da ve Ermenek`te ve diğer iş cinayetlerinde kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına saygı istiyoruz.

Yağmanın-talanın değil eşitliğin, savaşın değil barışın, baskıların değil özgürlüğün, karanlığın değil aydınlığın, ayrımcılığın değil kardeşliğin, yalanın değil hakikatin egemen olduğu bir ülke için umut işçi sınıfında, umut emekte, umut kamu çalışanlarında, umut bu ülkenin mühendislerinde, hekimlerinde. Umut kadınlarda, gençlerde, emeklilerde… Umut birliğimizde, mücadelemizde, dayanışmamızda. Umut 1 Mayıs`ta, umut 1 Mayıs meydanlarında."

Aykanat, 1 Mayıs günü saat 13.30`da Sakarya Caddesi Köprübaşı girişinde buluşup Sıhhiye Meydanı yürüyeceklerini sözlerine ekledi.

Basın açıklamasına II. Başkanımız Levent ÖZBUNAR katıldı.  

Okunma Sayısı: 25
Fotoğraf Galerisi