TARIMDAKİ SORUNLAR KISA DÖNEMDE ÇÖZÜLMEZ - 13.01.2004

GENEL MERKEZ
13.01.2004 (Son Güncelleme: 15.07.2008 11:37:34)

TARIMDAKİ SORUNLAR KISA DÖNEMDE ÇÖZÜLMEZ

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI SAMİ GÜÇLÜ, 80’Lİ YILLARDAN SONRA TARIM SEKTÖRÜNÜN İHMAL EDİLDİĞİNİ, SORUNLARI KISA VADEDE ÇÖZEMEYECEKLERİNİ SÖYLEDİ.

TÜRK MÜHENDİSLER VE MİMARLAR ODASI (TMMOB) ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI TARAFINDAN 50. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE DÜZENLENEN “TARIM VE MÜHENDİSLİK’’ KONULU SEMPOZYUMDA KONUŞAN GÜÇLÜ, TARIM KONUSUNDA MÜTEVAZI ADIMLARLA İLERLEYECEKLERİNİ KAYDETTİ. TÜRKİYE’DE TARIMIN SERBEST EKONOMİYE GEÇMEDEN ÖNCE, ÖNEMLİ BİR SEKTÖR OLDUĞUNU DİLE GETİREN GÜÇLÜ, DÜNYADAKİ ÖRNEKLERE PARALEL OLARAK HIZINI KAYBETTİĞİNİ BELİRTTİ.

BAKAN GÜÇLÜ, TARIM SEKTÖRÜNÜN, GIDA GÜVENLİĞİ, İSTİHDAM VE ÜRETİME KATKI SAĞLAMASI BAKIMINDAN ÜLKE EKONOMİSİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLDUĞUNU BELİRTEREK, “BU NEDENLE TARIM SEKTÖRÜNÜN ETKİNLİĞİNİ SÜRDÜRMESİ ÖNEMLİDİR.” ŞEKLİNDE KONUŞTU. TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINI KISA SÜREDE ÇÖZMENİN OLANAKSIZ OLDUĞUNU BELİRTEN GÜÇLÜ, SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA SİYASİLER, BÜROKRATLAR, AYDINLARLA İŞBİRLİĞİ YAPILACAĞINI SÖZLERİNE EKLEDİ.

GÜÇLÜ, TÜRKİYE’NİN TARIM ALANINDA, BİLGİYİ, TEKNOLOJİYİ, ARAŞTIRMAYI, BELİRLEYİCİ ALAN OLARAK KULLANMASI GEREKTİĞİNİ DE VURGULADI. TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI GÜÇLÜ, ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN KAMU SEKTÖRÜNDEKİ İSTİHDAMINDA SINIRLI BİR ARTIŞ OLACAĞINI VE BU NEDENLE PİYASAYA DÖNÜK, MÜTEŞEBBİS BİR EĞİTİMİN ÖNE ÇIKARILMASI GEREKTİĞİNİ DE SÖZLERİNE EKLEDİ. TÜRK TARIMININ İHRACATTAKİ PAYININ 6,1 MİLYAR DOLAR, İTHALATININ İSE 4,7 MİLYAR DOLAR DÜZEYİNDE BULUNDUĞUNU HATIRLATAN BAKAN, İTHALATIN BU RAKAMA ULAŞMASININ NORMAL KARŞILANMASI GEREKTİĞİNİ; ÇÜNKÜ TÜRKİYE’NİN DIŞA AÇILDIĞINI SÖYLEDİ. TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI KAYA GÜVENÇ DE, TARIM ALANINDA DÜNYAYLA REKABET İÇİN, ULUSAL POLİTİKALARIN ORTAYA KONMASININ ŞART OLDUĞUNU İFADE ETTİ.

Okunma Sayısı: 933