DÜNYA ÇİFÇİLER GÜNÜ

KAYSERİ ŞUBE ( )
14.05.2015 (Son Güncelleme: 15.05.2015 11:18:04)

14 Mayıs Dünya Çifçiler Günü Kutlu Olsun

 

Dünya nüfusunun giderek artması insanlığın açlık ile mücadele etmesi Tarımın öneminin giderek arttığı bilinmektedir. Birçok ülkenin tarım alanından daha çok tarım alanımız  olsa da ülkemiz insanını doyurmak için birim alandan aldığımız ürün miktarını artırmamız gerekmektedir. Bunu sağlamak amacıyla tarım alanlarımıza nasıl sahip çıkmamız gerekiyorsa, çiftçimize de sahip çıkmamız gerekmektedir.  Bunun önem ve bilinciyle hareket ederek tarım dünyada nasıl destekleniyorsa ülkemizde de aynı şekilde desteklenmeli, çiftçinin bulunduğu köyünü ve kasabasını terk etmemesi için, bölgesinde geçimini temin etmesi ve karnını doyurması saglanmalıdır.

Bugün bütün dünyayı etkisine alan küresel ısınmaya bağlı kuraklık, iklim değişiklikleri ve ekonomik krizler göz önünde alındığında zor şartlar altında yaz kış demeden alın teri döken çiftçilerimizin emeğinin karşılığını alması için elden gelen ne varsa yapılmalıdır. Ekmekten, ete sütten meyve sebzeye  kadar bütün gıdalar soframıza çiftçimizin emeği öz verileri sayesinde  ulaşmaktadır. Unutulmamalıdır ki, Dünya devletleri tarıma dört elle sarılmış, tarımdan sanayileşmiş, kalkınmış ve tarım ürünlerini yurt dışına ihraç edebilen ülke…yarışındadırlar.

Bu vesile ile; ülke ekonomisi kalkınmasında büyük emekleri olan başta çiftçi örgütleri ziraat odalarımız olmak üzere, tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü şahsım ve yönetim kurulum adına kutluyor, ürününüzün bol kazancınızın  bereketli olmasını diliyorum.

Ziraat Mühendisleri Odası

Kayseri Şube Başkanı İmdat AKSOY

 

Okunma Sayısı: 366
Fotoğraf Galerisi