BUĞDAY MALİYETİ BASIN AÇIKLAMASI

ADANA ŞUBE ( )
29.05.2015 (Son Güncelleme: 01.06.2015 15:08:17)

Buğday ülkemizin her bölgesinde her türlü iklim ve toprak koşullarında yetişen bir bitkidir. 350-1150mm yağış alan her bölgede yetişen buğday gerek dünyada gerek ülkemizde en fazla üretimi yapılan tarım ürünüdür.    

Ülkemiz üretiminin yaklaşık %5-6`lık kısmının karşılandığı ilimizde buğday hasadı büyük umutlarla başlayıp sancılı bir süreçte devam etmektedir. 1990`lı yıllardan beri ülkemiz tarımında uygulanan neoliberal politikalar buğday fiyatı oluşumunda kendini gösterdi. Üreticiler ürettikleri buğdayı piyasanın acımasız çarkları içerisinde ne yazık ki maliyetinin altında satmaya başlamışlardır. Yanlış tarım politikaları sonunca ülkemizde 2000`li yıllarda buğday üretimi 22 milyon ton iken 2014 yılında çeşitli sebeplerle 19 milyon tona gerilemiştir. Aynı yıllar içerisinde ülke nüfusumuzun yaklaşık 10 milyon kişi arttığı göz önünde bulundurulursa bu üretim düzeyi ciddi bir tehlike teşkil etmektedir. Yine bu dönemde ne yazık ki tarım ürünlerinde ithalatçı durumuna düşürülen ülkemiz bu yıllar arasında toplam 31 milyon ton ithal ederek yurt dışına 9.2 milyar dolar bir kaynak akıtmıştır.

TMMOB`ye bağlı Ziraat Mühendisleri Odası Adana şubemizin tarla bitkileri komisyonunun yapmış olduğu çalışmalar sonucunda 2015 yılı buğday maliyetinin 0,90 TL/kg olduğunu tespit etmiş olup satış fiyatının karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için 1,1 TL/kg bazında gerçekleşmesi gerekmektedir. Bölgemizde üretilen buğdayın turfanda olması ve diğer bölgelerde yetişen buğdaylara piyasa oluşturması açısından önem arz etmektedir.

Tarım üreticileri buğdayın sonraki tarımsal faaliyetlere finans oluşturması ve stratejik önemi açısından buğday üretiminden para kazanmak zorundadırlar. Aksi durumda üreticiler kırsalı terk edip kentlerin varoşu olmaya, vasıfsız işçi kitleleri oluşturmaya ve madenlerde ölmeye devam edeceklerdir. Tarımsal istihdamın hızlıca azaltılması ancak şehirlerde bu insanlara istihdam olanaklarının yeterince yaratılmaması, toplumsal bir tehlike yaratmaktadır. Son yıllarda yaratılan işsizler ordusu hem çalışan insanların çalışma koşullarının kötüleşmesini hem de suç oranlarının artmasını tetiklemiştir.

İşçilerin insanca koşullarda çalışması, çiftçilerin tarımdan, yerinden, yurdundan kopartılmaması için, Yeni Soma`lar, Ermenek`ler yaşamamak için Siyasi iradeyi tarıma ve çiftçiye sahip çıkmaya davet ediyoruz. Tarım ürünleri piyasası tüccarların insafına bırakılmamalıdır. Siyasi iradeyi, Devletin yapacağı müdahil alımlar ile, halkımızın temel besin maddesi olan buğdaya sahip çıkmaya davet ediyoruz. 

 

 

ADANA İLİ 2014-2015 ÜRETİM DÖNEMİ

BUĞDAY MALİYETİ

MASRAF UNSURLARI

TL/Da

TARLA KİRASI

150

TOHUM BEDELİ

33

GÜBRE BEDELİ

70

GÜBRELEME İŞÇİLİĞİ

15

İLK SÜRME

15

İKİLEME

10

DİSKARO

9

TAPAN SÜRGÜ

9

EKİM

15

TOHUM KAPATMA

5

ZİR. MÜC. İLAÇ BEDELİ

22

ZİR. MÜC. İŞÇİLİĞİ

5

HASAT

17

ÜRÜNÜN PAZARA TAŞINMASI

5

TOPLAM

380

ARAZİ KİRASI HARİÇ

14

Yapılan Masrafların Normal Faizi (% 6)

 

Genel İdari Giderler ( % 3)

11

GENEL TOPLAM

405

Ortalama Verim (kg)

450

1KG DANENİN MALİYETİ (TL)

0,9

1 KG BUĞDAYIN OLMASI GEREKEN

 

ALIM FİYATI (TL) (% 20 ÜRETİCİ KARI İLE)

1,1

 

  

Okunma Sayısı: 319