HUBUBAT ÜRETİMİNDE BEKLENTİ YÜKSEK

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
18.06.2015 (Son Güncelleme: 19.06.2015 14:12:56)

Türkiye`nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Şanlıurfa`da, hububat üretiminin ortalamanın üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, GAP sayesinde Şanlıurfa‘da tarım alanında önemli gelişmeler yaşadığını, bu durumun çiftçinin refah düzeyini yükselttiğini belirtti. Geçen dönem ülke genelinde yaşanan kuraklığın çiftçileri olumsuz etkilediğine işaret eden Öztürkmen, bu yıl "mutlu" bir hasat dönemi" yaşandığını ifade etti. Türkiye genelinde yüksek rekolte beklendiğinin altını çizen Öztürkmen, "Yağışların bolluğu nedeniyle gerek kuru da gerekse sulu tarımda iyi bir verim bekliyoruz. Rekoltenin yüzde 25-30 artacağını tahmin ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Şanlıurfa‘nın hububat tarımı açısından önemine dikkati çeken Öztürkmen, çiftçilerin adeta "altın yıl" yaşayacağını, bunun da kent ekonomisini canlandıracağını kaydetti. Hasat döneminde dikkatsizlik nedeniyle önemli oranda ürünün tarlaya döküldüğünü vurgulayan Öztürkmen, şöyle konuştu: "Üreticilerden en önemli ricamız, yavaş hasat edip makinelerin ayarlarını çok iyi yapmaları. Hasat sınasında yüzde 3-4 arasında hububatta mahsulümüz tarlaya dökülerek atık durumuna geçiyor. Normal koşullar altında 22 milyon ton buğdayı düşünürsek bu, neredeyse bir milyon ton buğdayın tarlaya dökülmesi demek."

 

http://www.harmantime.com/haber/309/hububat-uretiminde-beklenti-yuksek.html 

Okunma Sayısı: 24