"FISTIKTA BEREKETLİ BİR YIL OLDU" - GAP GÜNDEMİ

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
26.06.2015 (Son Güncelleme: 26.06.2015 11:07:32)

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen fıstıkların dane dolumuna girdiğini, yağışların fazla, don yaşanan gün sayısının az olmasının fıstık verimini olumlu etkilediğini söyledi.

Halk arasında "yeşil altın" olarak nitelendirilen Antep fıstığında bu yıl rekoltenin yüksek, fiyatların uygun olması bekleniyor.

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) Başkanı Mehmet Kaya yaptığı açıklamada, fıstığın Güneydoğu Anadolu bölgesinin önemli tarımsal ürünleri arasında yer aldığını söyledi.

Dünya genelinde en fazla fıstığın Amerika Birleşik Devletleri, İran ve Türkiye‘de üretildiğini belirten Kaya, dünya genelindeki 945 bin ton fıstığın yaklaşık 150 bin tonunun Türkiye‘de üretildiğini ifade etti.
Türkiye‘de de fıstığın yüzde 80‘inin Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nde yetiştirildiğini vurgulayan Kaya, bölgedeki üretim miktarının da zamanla artacağını kaydetti.

Fıstığın bir yıl bol, bir yıl da az ürün verdiğini dile getiren Kaya, geçen yıl yaşanan don ve kuraklık nedeniyle rekoltenin düşük olduğunu, buna bağlı olarak da fiyatların yükseldiğini vurguladı.

Bu yıl ise fıstıkta yüksek rekolte beklendiğine işaret eden Kaya, "Bu yıl için fıstık üretiminin yüksek olacağına, fiyatların da dengeye oturacağına inanıyoruz" dedi. 

Kaya, sulama projelerine fıstık alanlarının da dahil edilmesi durumunda verimin daha da arttırılabileceğini kaydetti.

- "Fıstıkta bereketli bir yıl oldu"

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen de fıstıkların dane dolumuna girdiğini, yağışların fazla, don yaşanan gün sayısının az olmasının fıstık verimini olumlu etkilediğini söyledi.
Öztürkmen, geçen yıl fıstık rekoltesinde düşüş yaşandığını anımsatarak, "Bu yıl geçen yılki rekolteyi fazlasıyla aşacağımızı düşünüyorum. Bu anlamda fıstıkta bereketli bir yıl oldu. Geçen yıl kilogramı yıl 60 lirayı bulan kuru fıstık fiyatlarının bu yıl yeni mahsulün çıkmasıyla 30-35 lira bandına döneceğine inanıyorum" diye konuştu. 

Fıstık üreticilerini de uyaran Öztürkmen, fıstık ağaçlarının bir yıl bol, bir yıl az ürün verdiğini hatırlatarak, ağaçlara her yıl aynı özenle bakmalarını tavsiye etti. 

 http://www.gapgundemi.com/haber-18279-fistikta_bereketli_bir_yil_oldu.html

Okunma Sayısı: 24