SADULLAH USUMİ'Yİ ANARKEN TARIMI HATIRLAMAK -DÜNYA - 06.10.2004

GENEL MERKEZ
07.10.2004 (Son Güncelleme: 09.10.2004 12:47:55)

Gazeteci, politikacı, sendikacı kimliği ile öne çıkan tarıma ilişkin yazıları nedeniyle Anadolu insanının "çiftçi dostu" olarak bildiği usta bir gazeteciydi, Sadullah Usumi. İki yıl önce aramızdan ayrıldı.

Geçtiğimiz hafta Ankara'DA ÇANKAYA BELEDİYESİ ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ'nde "Çiftçi Dostu Sadullah Usumi'Yİ ANMA ETKİNLİĞİ" GERÇEKLEŞTİRİLDİ. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ, CUMHURİYET HALK PARTİSİ VE CUMHURİYET GAZETESİ'nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte tarım sektörünün sürüklendiği çıkmazda, Sadullah Usumi'NİN EKSİKLİĞİ DİLE GETİRİLDİ. SADULLAH USUMİ'nin yaşam serüveni, politikacı, gazeteci, sendikacı kimliği anlatıldı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yıllarca politika yaptığı yakın arkadaşı Sadullah Usumi'Yİ ANLATIRKEN ÖZELLİKLE 1980 SONRASI DÖNEMDE USUMİ'nin bir "Donkişot" olarak ortaya çıkıp tarıma ve üreticilere sahip çıktığını dile getirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, tarımda özelleştirmenin, yağmanın hüküm sürdüğü bir dönemde Sadullah Usumi'NİN TEK BAŞINA BİR KALE GİBİ ULUSAL ÇIKARLARI SAVUNDUĞUNU ANLATTI. CUMHURİYET GAZETESİ ANKARA TEMSİLCİSİ MUSTAFA BALBAY, MEDYANIN TARIMA ÇOK AZ YER VERMESİNDEN YAKINIRKEN, TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ GENEL BAŞKANI ORHAN ERİNÇ, SADULLAH USUMİ'nin tarımın sorunlarına sahip çıkması nedeniyle çiftçi dostu olduğunu dile getirdi. CHP İzmir Milletvekili ve DÜNYA Yazarı Prof. Dr. Oğuz Oyan'IN YÖNETTİĞİ PANELDE SADULLAH USUMİ'nin kızı Dilek Bil, çok yalın cümlelerle babasını anlattı. Prof. Dr. Ziya Gökalp Mülayim, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin, Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova, Usumi'NİN DOSTLUĞUNU, POLİTİKACILIĞINI VE TARIMA BAKIŞINI ANLATTI.

BİZ DE, SADULLAH BEY'in gazeteciliğini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Unutulmaz gazeteci Nezih Demirkent'İN TARIM ALANINDAKİ BOŞLUĞU GÖREREK BİZİ BU KONUDA YAZMAYA YÖNLENDİRMESİNİ VE BUNU YAPARKEN DE TEK ÖRNEK OLARAK SADULLAH USUMİ'yi göstermesini dile getirdik.

Bundan sonra da Sadullah Usumi'Yİ TOPLANTILARLA, ETKİNLİKLERLE; EGE'de, Çukurova'DA, TRAKYA'da anmaya devam edeceğiz.

Sadullah Usumi'Yİ ANMA ETKİNLİĞİNDEN BİR GÜN ÖNCE DE TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ'nin düzenlediği "Dünya Ticaret Örgütü Kararlarının Türk Tarımına Etkileri" konulu panel yapıldı.

Prof. Dr. Erkan Benli'NİN YÖNETTİĞİ PANELE KONUŞMACI OLARAK, TARIM BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCISI HAŞİM ÖĞÜT, ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. GÜLCAN ERAKTAN, ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. EROL ÇAKMAK, DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI'ndan Aylin Bebekoğlu, Milliyet Gazetesi'NDEN BÜLENT YARDIMCI, SABAH GAZETESİ'nden Mehmet Altan ve biz görüşlerimizi anlattık.

Dünya Ticaret Örgütü'NÜN YAKINDA BAŞLAYACAK TARIM MÜZAKERELERİ ÖNCESİNDE BU TOPLANTILARIN BÜYÜK ÖNEMİ VAR. TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ'ne önerimiz bu toplantıları üretim bölgelerinde yaparak üreticinin bilgilenmesini sağlamak olmalı.

Daha önce bu sütunda değindiğimiz gibi müzakerelerde tarımı bilenlerin mutlaka görev alması ve Tarım Bakanlığı'NIN DAHA ETKİN OLMASI GÖRÜŞÜ ANKARA'daki toplantıda da ifade edildi.

Çünkü tarımı bilmeden, üreticiyi tanımadan ahkam kesenlerin nasıl yanıldıklarını da yine bu toplantıda anlaşıldı.

"Türkiye'DE ÇİFTÇİLER HEP PARAYI KONUŞUYOR, NİYE SULAMAYI TEKNOLOJİYİ KONUŞMUYOR" DİYENLERİN BİR SULAMA BARAJININ KAÇ YILDA TAMAMLANABİLDİĞİNİ,IMF VE DÜNYA BANKASI'nın `kamu yatırımı yapamazsınız' DİREKTİFLERİNDEN HABERDAR OLMADIKLARINI GÖRDÜK.

TÜRKİYE'de tarımda olup bitenleri öğrenmek için önce üretimi ve üreticiyi ve uygulanan politikaları iyi izlemek gerekiyor. Tarım Bakanı'NIN ARKASINA TAKILIP BİR-İKİ KÖYE UĞRAMAKLA TARIM ÖĞRENİLEMEZ.

TÜRKİYE, BUGÜN PAMUK FİYATINI AÇIKLAYAMIYOR, TARIM BAKANI, "PAMUKTA DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİK, YAPACAK BİR ŞEY YOK" DİYOR.

TÜRKİYE, DELİ DANA HASTALIĞINI KONUŞUYOR, TARIM BAKANI "BİZDE DELİ DANA YOK" DİYOR. TIPKI GEÇMİŞTE "HAYVAN KAÇAKÇILIĞI YOK" DEYİP SONRA DA "KAÇAKÇILIĞI ÖNLEDİK" AÇIKLAMASI GİBİ.

TÜRKİYE'nin toprakları, köyleri satılıyor. Tarım Bakanı, İsrail'E, "GAP YERİNE, GELİN KONYA OVASI'nda çalışalım" diyebiliyor.

Türkiye'NİN 56 İLİNDE YAŞANAN DON FELAKETİ 2 KATRİLYON LİRA ZARARA YOL AÇARKEN, TARIM BAKANI, "20 TRİLYON KAYNAĞIMIZ VAR, BUNU ADİL DAĞITACAĞIZ" DİYOR.

ÖRNEKLERİ DAHA ÇOK SIRALAMAYA GEREK YOK. TARIM BAKANI İLE GEZERSENİZ DOĞALDIR Kİ, TARIMDAKİ GERÇEKLERİ GÖREMEZSİNİZ.

YAŞANAN GELİŞMELER TARIMIN HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK SADULLAH USUMİ GİBİ "ÇİFTÇİ DOSTUNA", DOSTLARINA İHTİYACI OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.

Okunma Sayısı: 822