ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

GAZİANTEP ŞUBE
11.09.2015 (Son Güncelleme: 14.09.2015 12:19:34)

GAZİANTEP AKADEMİK MESLEK ODALARI BİRLİĞİNDEN TERÖR UYARISI

AKADEMİK MESLEK ODALARI BİRLİĞİ‘NDEN TERÖR UYARISI

Çağdaşlaşma ve bunun yanında demokrasisini ve özgürlükleri geliştirme hedefi olan 90 yıllık Cumhuriyette, yaşanmaması gereken günler yaşıyoruz.Ülkemizde son günlerde yaşananlara bakıldığında tarihimizin en kötü günlerini yaşıyoruz. Toplumsal ayrışmayı ortadan kaldıracak uzlaşma ile bir koalisyon kurulmamasını talihsizlik ve seçim tekrarını zaman kaybı olarak değerlendiriyoruz.

İki ayda 112, İki günde 32 asker ve polisimizi şehit verdik. Teröristlerce ulaşıma kapatılan karayollarımız, güvenlik bölgesi oluşturulan yörelerimiz, günlerdir sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlerimiz var. Siyasi parti binaları ve yurttaşlarımızın işyerleri saldırılara maruz kalıyor. Kürt kökenli yurttaşlarımız yörelerinde terör baskısı altında, göç ettikleri yörelerde ise ‘ istemiyoruz ‘ baskısıyla karşı karşıya bulunuyorlar. Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından basın kuruluşlarının protesto edilmesi, saldırıya uğraması kabul edilemez.

DEMOKRATİK VE HAKLI TEPKİMİZDE DİKKATLİ OLMALIYIZ

Yüreklerimizdeki acı ve anaların gözyaşları her geçen gün artıyor. Yaşananlara tepki göstermek, ülkenin bütünlüğünü savunmak en doğal demokratik haktır ve yurttaşlık görevidir. Acılarımızı haykırmak, yürüyüşler yapmak ve teröre tepki göstermek, bir görevdir. Ancak; bu demokratik tepkiler gösterilirken çok dikkatli olunmalıdır. Şiddet ve nefret içermemelidir. Çünkü teröründe Türkiye‘yi bölmek ve parçalamak isteyenlerin istediği de tam da budur. Bu nedenle barışa, kardeşliğe inancımızı yitirmeyelim.

Kahpe Teröristle, Kürt yurttaşlarımızı bir görmeyelim, kamplaşmaya ve ayrışmaya izin vermeyelim, terörü lanetleyelim, ama terörün bizi teslim almasına, kamplaştırmasına ve ayrıştırmasına izin vermeyelim. Bizi kutuplaştırmak, ayrıştırmak, Irak, Suriye benzeri bir ülke yapmak isteyenlere inat barışın kardeşliğin yanında yer alalım.

TERÖRÜ LANETLİYOR HALKIMIZI SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUZ.

Olayları üzgün,kızgın ve dikkatle izliyoruz. Demokrasi geleneği olan 90 yıllık bir cumhuriyetin bireyleri olarak bu yaşananları haketmiyoruz.Hoşgörü ve merhamet geleneği olan bu toprakların insanlarının barış ve kardeşlik içinde yaşamayı fazlasıyla hak ettiğini, sağduyumuzun bunu sağlayacağını düşünüyoruz.

Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği olarak;

Terörü, şiddeti,kan dökenleri ve bunun arkasındaki terörden medet uman güçleri lanetliyoruz. Bunun yanında nefreti,kini ve ırkçılığı da lanetliyoruz. Halkımızı; sağduyuya, kardeş kavgasına götürülmek istenilen bu tehlikeli yolda dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Bu ülke,  bu topraklarda yaşayan tüm yurttaşlarımızın ortak vatanıdır. Farklılıklarımız ayrışmamıza değil, kültürel ve ekonomik zenginliğimize yol açmalıdır.

SİYASİLERE SORUMLULUK HATIRLATAN ÇAĞRI

GAMOB olarak; Ülkemizin siyasilerinin;

Ülkemizin birliği bütünlüğü ve huzuru için daha fazla çaba sarf etmelerini, kullandıkları dil, cümleler, sözcüklerin içerisinde bulunduğumuz günlerde çok önemli olduğunu, sağduyuyu harekete geçirecek eylemler içinde olmaları gerektiğini, ülkenin barışı ve huzurunun yaklaşan seçimlerden çok daha önemli olduğunu hatırlatmayı görev sayıyoruz.

Ayrıca, Milletvekillerimize TBMM‘in de ettikleri yemini hatırlatma gereği duyuyoruz. Ülkede giderek büyüyen sorunlar karşısında daha duyarlı davranmaya, siyasi kaygılarını bir tarafa bırakarak TBMM‘sini olağan üstü toplamaya, çözüm üretmeye davet ediyoruz. Siyasilerimiz,sorunlara çözüm bulabilmede, demokratik tepki ve çözüm arayışlarında toplumun gerisinde kalmıştır. İdeolojiler, düşünceler farklı olabilir, ama barış talebi ve yurt sevgisi dili ortak olmalıdır.

OYUNA GELMEYELİM!

Karanlık ellerin çıkarmak istediği TÜRK - KÜRT savaşına karşı uyanık ve dikkatli olalım, oyuna gelmeyelim. Siyasi görüşünüz, Irkınız, İnancınız, diliniz ne olursa olsun,bir olalım, birlik olalım, hoşgörülü ve düşünceye saygılı olalım. Barışın, kardeşliğin yanında yer alıp terörü lanetleyelim. Demokratik hukuk devletinin bireyleri olarak "Yurtta da barış, Dünya‘da da barış" ilkesinden ayrılmayalım

Kirli hesaplar ve hain saldırılarla canlarını kaybeden bütün şehitlerimize; Allah‘tan rahmet, ailelerine sabır ve ülkemize baş sağlığı dileriz

Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği

GAZİANTEP BAROSU 

GAZİANTEP ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP DİŞ HEKİMLERİ ODASI

GAZİANTEP ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP ECZACI ODASI

GAZİANTEP GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI  

GAZİANTEP HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP -KİLİS TABİP ODASI

GAZİANTEP KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

GAZİANTEP MİMARLAR ODASI

GAZİANTEP SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

GAZİANTEP ŞEHİR PLANCILARI ODASI

GAZİANTEP ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

Okunma Sayısı: 95