OVALARA TERMİK TEHDİT -HABER GAZETESİ

SAMSUN ŞUBE ( )
24.06.2015 (Son Güncelleme: 30.09.2015 14:02:41)

Ziraat Mühendisleri Odası samsun Şube Başkanı Hayati TOSUN, Terme‘ ye yapılması yeniden gündeme gelen termik santralin tarım arazilerine vereceği zararlar konusunda değerlendirmede bulundu.

ÇARŞAMBAYI‘ DA VURACAK

Tosun, bölgede üreticinin geçim kaynaklarının fındık, çeltik ve mısır olduğunu belirterek, "Termik santralin çalışmasıyla beraber, orada yanan kömürün %35‘ i kül halinde ve bacadan çıkan diğer gazlarla birlikte, tarım alanlarına, insan sağlığına ve çevreye zarar verecek. Baca gazları, rüzgarsız havada on kilometre, rüzgarla elli kilometreye kadar mesafeye taşınabiliyor. Bu demek ki Çarşamba‘ daki tarım alanlarına ciddi şekilde zarar verecek. Çevreye yayılacak bu ağır metaller, sulama ile bitkilerin üzerine yapışacak, insanlar soluyacak. Dolayısıyla hem soluduğumuz havadan hem de yediğimiz besinden astım, bronşit, kanse gibi pek çok sağlık sıkıntısı yaşayacak. o Bölgenin ürününü de artık kimse yemek istemeyecek. Çünkü bölgedeki mahsul "kirli mahsul" olacak. Ana geçim kaynağı tarım olan vatandaş da bu sebeple mağdur olacak" diye konuştu.

VATANDAŞ DESTEK OLMALI

Kazananın da kaybedenin de Samsunlu‘ lar olacağını kaydeden TOSUN, "O yüzden vatandaşın bu duruma sahip çıkması gerekli. Burada vatandaşın sürece destek vermesi gerekli. Temsili değil, kitlesel olması gerekli. Biz TMMOB Odaları olarak hukuki yollarla da durumun takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

 Zerrin SOMUNCU -HABER GAZETESİ

Okunma Sayısı: 18