GELECEKTE NE TARIM NE DE EKOLOJİK SİSTEM KALIR

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
26.11.2015 (Son Güncelleme: 26.11.2015 15:55:33)

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, kentte gelişigüzel sulamadan kaynaklı 18 bin hektar arazinin çoraklaştığını söyleyerek, "Devlet politikası çiftçileri göçe zorluyor. Böyle giderse önümüzdeki yıllarda tarım diye bir şey kalmayacak. Her yer betonlaştırılıyor. Ekolojik sistem diye bir şey kalmayacak" dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şubesi, odanın konferans salonunda bölgenin tarım sorunlarını tartıştı. Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği‘ne (TMMOB) bağlı ZMO Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör‘ün de katıldığı toplantıda, bölge illerinden gelen oda yönetici ve üyeleri yer aldı. Toplantıda konuşan ZMO Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, Güneydoğu Anadolu Projesi‘nin (GAP) önemine vurgu yaparak, verilen sözlerin yerine getirilmemesi üzerine tarımda geriye gidildiğini söyledi. 

18 bin hektar arazi çoraklaştı

Urfa‘da gelişi güzel sulamadan dolayı 18 bin hektar arazinin çoraklaştığını ifade eden Öztürkmen, devlet politikası olarak tarım arazisinin imara açılıp betonlaştığını kaydetti. Türkiye‘de 4 mevsimin yaşandığını, ancak çiftçilerin bundan yararlanamadığını dile getiren Öztürkmen, "Buğdayı bile artık dışarıdan alıyoruz. Devlet politikası çiftçileri şehirlere göçe zorluyor. Böyle giderse önümüzdeki yıllarda tarım diye bir şey kalmayacak. Her yer betonlaştırılıyor. Ekolojik sistem diye bir şey kalmayacak. GAP ile çok umutlanmıştık ama bu şekilde yürürse ancak 2050‘de biter" diye konuştu.

Öztürkmen‘in sunumundan sonra 2 gün sürecek olan toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

 http://www.bestanuce4.xyz/223617/gelecekte-ne-tarim-ne-de-ekolojik-sistem-kalir

 

Okunma Sayısı: 65