ESKİŞEHİR İLÇELERİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM KONULU KONFERANS

ESKİŞEHİR ŞUBE
16.12.2015 (Son Güncelleme: 17.12.2015 10:28:24)

 

Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu tarafından başlatılan "İlçelerimizde Sürdürülebilir Tarım" konulu konferansların ilki Mahmudiye‘de gerçekleştirildi.

Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu, Eskişehir`in ilçelerinde tarım alanlarının azalması nedeniyle ve tarımsal üretimi arttırmanın tek yolunun birim alanda daha çok ürün alınması gerekliliği üzerine "İlçelerimizde Sürdürülebilir Tarım" konulu konferanslar başlattı. Tüm ilçelerimizde verilecek ve Yüksek Ziraat Mühendisi Yusuf Kızıldağ`ın konuşmacı olarak katılacağı konferansların ilki Mahmudiye` de gerçekleştirildi. Konferansa Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan ve Eskişehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ziraat Mühendisi Levent Özbunar‘ın yanı sıra çok sayıda Mahmudiyeli katıldı. Konferans öncesi konuşan Başkan İshak Gündoğan "İlçelerimizin böyle toplantılara çok ihtiyacı var. Eskişehir Kent Konseyi‘ne bizlere destek olduğu ve bu tarz etkinlikleri halkımızla buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum" dedi.

Çevre Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Selma Güder ise yaşamın temel kaynağı olan tarımsal üretimin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurguladı ve "Sosyal olarak yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve sürdürülebilir bir tarımsal üretim yapılmalıdır" dedi.

Sürdürülebilir tarım uygulamaları hakkında vatandaşlara bilgiler veren Yüksek Ziraat Mühendisi Yusuf Kızıldağ, eskiden bir hanede bulunan hayvan sayısının günümüzde 3-4 hanede olmasının tarımın bugünü hakkında çarpıcı ipuçları verdiğini aktardığı konuşmasında "Verilen destekler gerçekten üretici ile buluşamadığından, çiftçimiz tarımsal ve hayvansal üretimden vazgeçmiştir. Şehirlere göçün sebeplerinden birini de bu etken oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.

Okunma Sayısı: 34
Fotoğraf Galerisi