ÜRETİCİ TEDİRGİN - MANİSA HABER GAZETESİ

MANİSA ŞUBE ( )
29.12.2015 (Son Güncelleme: 29.12.2015 17:49:57)

 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi seçimli 11. Olağan Genel Kurulu hafta sonunda gerçekleştirildi. Genel Kurula İbrahim DEMRAN‘ın başkanlığındaki tek liste ile gidildi. Genel Kurulda üyelere seslenen DEMRAN,"Dış politikanın yansıması tarımda karşımıza çıkıyor. Rusya uçağının düşürülmesi, Manisalıların yüreğini hoplatıyor. Üzüm fiyatlarını oynatıyor. Önümüzdeki dönemde ne gibi gelişmeler olacağı bilinmediği için, yaş sebze ve meyve üreticileri tedirgin. Rusya, bizim tarımda en büyük partnerimizdir. 240 bin tonluk sofralık üzüm satışımızın 160 bin tonu Rusya Federasyonu‘na gerçekleştiriliyor. Durum böyleyken, bana ne diyemeyiz. Üretici mutlu değilse, Ziraat Mühendisinin mutlu olması söz konusu olamaz" dedi. 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi, seçimli 11. Olağan Genel Kurulu‘nu gerçekleştirdi. 7 Haziran milletvekili seçimlerinde CHP‘den Manisa Milletvekili aday adayı olmak için istifa eden İbrahim DEMRAN‘ın listesiyle gidilen Genel Kurulda Divan Başkanlığına Haydar ÖZEN seçildi. 

"TÜRKİYE‘NİN GÜNDEMİ SÜREKLİ DEĞİŞİYOR" 

İbrahim DEMRAN yaptığı konuşmada üyelere destekleri için teşekkür etti. Türkiye‘de gündemin sürekli değiştiğini belirten DEMRAN, " Bunların bize yansıması var. Örneğin tarımla ilgili, insan beslenmesiyle ilgili, meslektaşlarımızın sorunlarıyla ilgili bir konuyu gündeme getiriyoruz. Ama ülkenin diğer tarafında insanlar öldürülüyor. Manisanın enerjiyle imtihanı var. Bu konu gündeme tam olarak oturamadı. Herkesi ilgilendiren bir konudur. Ama Güneydoğu‘dan gelen şehit haberleri, iç savaş çatışmaları, kazılan hendekler, ambulanslara, okullara, devlet hastanelerine, camilere yapılan saldırılar, 22 gündür sokağa çıkamayan insanlar var. Ülke gündemi bu kadar meşgulken sizin burada meslektaşlarınızın sorunlarını, Manisamızın ve ülkemizin sorunlarını dile getirmek açıkçası çok fazla anlam ifade etmiyor. Çünkü insanlar şu anda Türkiye genelinde can derdinde" dedi. 

"BANA NE DİYEMEYİZ"

Dış politikada yaşananların en çok kendilerini ilgilendirdiğini vurgulayan DEMRAN, "Dış politikanın yansıması tarım olarak karşımıza çıkıyor. Bir Rusaya uçağının düşürülmesi, Manisalıların yüreğini hoplatıyor. Üzüm fiyatlarını oynatıyor. Önümüzdeki dönemde yaş meyve ve sebze ne olacak bilinmediği için insanlar tedirgin. Rusya, bizim tarımda en büyük partnerimizdir. 240 bin tonluk sofralık üzüm satışımızın 160 bin tonu Rusya Federasyonuna ihraç ediliyor. Durum böyleyken, bana ne diyemeyiz. Eğer tarımcı mutlu değilse, Ziraat Mühendislerinin mutlu olması söz konusu olamaz. Çünkü bizim geçim kaynağımız çiftçidir. Bugün domates üreticisi sattığı domatesin parasını alamıyor. Bu benim meslektaşımı doğrudan ilgilendiriyor. Bundan dolayı işimiz hakikaten çok zor. Siyasette bunu dillendirmeye çalıştık ama olmadı. Gençlere öneride bulunuyorum. Her camiada olmaları gerekiyor. Biz sorunlarımızı bir doktorun, avukatın ağzından değil, bir tarımcının ağzından duymamız gerekiyor" diye konuştu. 

"TARIM BAKANLIĞI VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKİYOR"

TARGEL (Tarımsal Yayım ve Geliştirme Projesi) lafından vazgeçilmesini isteyen DEMRAN, "Tarım Bakanlığı işkence çekiyor, varlık içinde yokluk çekiyor. Elemanı çok ama elemanı yok. Neden çünkü elemanlar köyde görevli. Merkezde işi yapacak insan yok. Umarız yeni Tarım Bakanı güzel işlere imza atar. TARGEL bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Meslektaşlarımızın büyük çoğunluğu, zirai ilaç bayisi. İlaç bayileri, kalıntı konusunda günah keçisi haline getirildi. Kalıntının sorumlusunu ilaç bayisi göstermek, başını kuma gömmekten başka birşey değildir. Başınızı kuma gömerek, sorunu çözemezsiniz. İnşallah bu konuda güzel gelişmeler olacak" dedi. 

2. gün yapılan seçimler sonucu Yönetim Kurulu "İbrahim DEMRAN, Erol TEKİN, Müjgan ŞENAY, Sema DÖNGEL, Çınar AYDOĞAN, Dr. Selçuk KARABAT ve Dr. Mustafa Edip KÖYLÜ" olarak belirlendi.

Manisa Haber Gazetesi-28.12.2015 

Okunma Sayısı: 185