"BUGÜN TOPRAK SAHİBİ OLANLARIN, YARIN KENDİ TOPRAKLARINDA AMELE OLMASINDAN ENDİŞELİYİZ"-MANİSA HABER GAZETESİ

MANİSA ŞUBE ( )
11.01.2016 (Son Güncelleme: 13.01.2016 14:46:22)

 Tarımsal Öğretimin 170. Yılı, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası tarafından Cumhuriyet Meydanı`nda düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Oda Başkanı İbrahim Demran, tarım arazilerinin her geçen güz azalması ve uygulanan yanlış tarım politikalarına dikkat çekti. Demran, "Tarımsal üretim hızla şirketleşmeye kanalize olmaktadır. Endişemiz, bu gün toprak sahibi olanların, yakın gelecekte kendi arazilerinde amale olmasıdır. Ülkemizde, Tarımsal üretim kumar olmaktan çıkarılmalıdır. İklimsel risklere karşı Tarım sigortalarının koruma şemsiyesi, ürünleri yıl boyunca koruma altına almalıdır" dedi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Tarımsal Öğretimin 170. Yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı`nda Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı`na çelenk sundu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından Oda Başkanı İbrahim Demran günün önemini anlatan bir konuşma yaptı. Demran, "Ülkemizde belirli bir disiplin içerisinde yapılan Tarımsal öğretim, 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul`da kurulan Ziraat Yüksek Okulu (Mektebi Zirai Aliye) ile başlamıştır. 1892`de Halkalı Ziraat Mektebi ile süreç devam etmiştir. Bizler bu günü mesleğimizin; ülkemizdeki miladı olarak görüyoruz" dedi.

"TARIM MI, ENERJİ Mİ DAYATMASI KABUL EDİLEMEZ BİR OLGUDUR"

Dünya nüfusu artarken, mevcut tarım alanlarının daha fazla arttırılmasının artık olanaksız olduğuna dikkat çeken Demran, "Tarım alanlarının konut, yol ve fabrika gibi unsurlarla işgalinin önüne geçilmelidir. Toprağı, su kaynaklarını ve havayı kirleten veya kirletme riski bulunan etkenlere mutlaka dikkat edilmelidir. İlimizde Gediz nehrinin kirliliği ve Soma termik santralinin durumu ortadayken, Gördes ve Çaldağı (Turgutlu) nikel madenleri, Alaşehir` den başlayarak ilimizin her tarafına yayılacak olan jeotermal kuyular, HES`ler ve termik santral girişimleri yeni kirletici adayları, ciddi tehditler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarım mı, enerji mi dayatması kabul edilemez bir olgudur. Enerji üretiminde alternatifler varken ve gelecekte çok daha farklı kaynaklardan enerji üretile bilineceği biliniyorken, iklimi ve toprağı ile öne çıkmış olan ilimizin tarım alanlarını korumayanlar, seyirci kalanlar gelecek nesillere ve halkımıza karşı sorumluluk altındadırlar. Canlıların beslenmesi için tarımsal üretim bir zorunluluktur" diye konuştu.

"TARIM POLİTİKAMIZ YOK"

Uygulanan yanlış tarım politikalarına değinen Demran, "Öte yandan; Ülkesel tarım politikasının olmayışı, değerini bulamayan ürün fiyatları ve yüksek girdi maliyetleri ile üreticiler geçimlerini sağlayamaz hale gelmiştir. Sonuç olarak; Köylerden göç artmıştır. Tarımsal üretim hızla şirketleşmeye kanalize olmaktadır. Bu durum gelecekte üretilen ürünlerin ne kadar sağlıklı olacağı ve sosyal yapımıza etkileri nedeniyle kaygılarımızı arttırmaktadır. Endişemiz bu gün toprak sahibi olanların yakın gelecekte kendi arazilerinde amale olmasıdır. Ülkemizde, Tarımsal üretim kumar olmaktan çıkarılmalıdır. İklimsel risklere karşı Tarım sigortalarının koruma şemsiyesi ürünleri yıl boyunca koruma altına almalıdır" dedi.

"TARIMSAL İLAÇ KALINTISI TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN TEHDİT VE İHRACATTA DA CİDDİ BİR SORUN"

Tarım ilaçlarının kalıntısının toplum sağlığı için tehdit olduğu kadar ihracatta da en ciddi sorun olduğunun altını çizen Demran, "Kalıntının nedeni olarak Zirai ilaç bayileri ve çiftçileri göstermek sadece kolaycılıktır. Sorunun temeli; Kontrolsüz yapılan üretim ve ülke gerçeklerini görmeden, günü kurtarmak adına çıkarılmış, uygulanabilirliği olmayan mevzuattır. Tarımın bilimsel öğrenimini almış meslek gurubu olarak inancımız; Tarımın geleceği Kooperatif ve Üretici Birlikleri ile olasıdır. ‘Milletin efendisi olan köylülerimizin` hak ettiği refaha, tüketicilerimizin sağlıklı, bol ve ucuz gıdaya ulaşabilmesi Ziraat mühendislerinin kontrolünde yapılan tarımsal üretimle mümkün olacaktır" şeklinde konuştu.                                                                                                          

MANİSA HABER GAZETESİ-11.01.12016 

Okunma Sayısı: 60