ŞEKERDEKİ SAADET ZİNCİRİ - EVRENSEL - 03.03.2004

GENEL MERKEZ ( )
03.03.2004 (Son Güncelleme: 03.03.2004 13:52:38)

ŞEKERDEKİ SAADET ZİNCİRİ

TARİMLA İLGİLİ SENDİKA VE KİTLE ÖRGÜTLERİNİN TEMSİLCİLERİ, CARGİLL VE AMLYUM GİBİ ÇOKULUSLU ŞİRKETLERİN NİŞASTA BAZLİ ŞEKER ÜRETİMİNİ ARTİRARAK PANCAR ÜRETİCİLERİ AİLELERİNİN GELECEGİNİ VE HALK SAGLİGİNİ TEHDİT ETTİGİNİ BELİRTTİLER. ARALARİNDA ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASİ, KESK, KÖY KOOP, TEK GİDA IŞ, VETERİNER HEKİMLER DERNEGİ, TARİMCİLAR VAKFİ VE TARİM EKONOMİSİ DERNEGİ'nin de bulunduğu tarımla ilgili örgütlerin temsilcileri, dün düzenledikleri basın toplantısında çokuluslu şirketlerin taleplerinin emek kesiminin kazanımlarını yok edeceğine vurgu yaptılar.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, merkezi Amerika'DA BULUNAN ÇOKULUSLU ŞİRKETLER İÇİN ABD BAŞKANİ BUSH'un Başbakan Erdogan'DAN TALEPLERİ OLDUĞUNU HATIRLATTI. TALEPLERİ "FAST FOOD ZİNCİRLERİ İÇİN ET DIŞALIMINA İZİN VERİLMESİ, DIŞALIM VERGİLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ, CARGİLL OSMANGAZİ FABRİKASI İÇİN AÇILAN DAVALARIN ORTADAN KALDIRILMASI, KOLA ŞİRKETLERİ İÇİN İSE UYGULANAN YÜZDE 10'luk lüks tüketim vergisinin kaldırılması" olarak sıralayan Günaydın, bunların halk sağlığı ve emekçilerin çıkarları açısından son derece zararlı olduğunu söyledi. Günaydın, bunların Türkiye emek kesiminin kazanımlarını yok edici, gelir olanaklarını kısıtlayıcı, bölüşüm ilişkilerinde halkın payının daha da azaltılarak Amerikan şirketlerinin çıkarlarını en çoklaştırıcı nitelikte olduğunu kaydetti. Emekten-sermayeye gelir transferinin sorunsuz işleyebilmesi için siyasal ikitdar-ekonomik rant ilişkisinin kurulması gerektiğinin altını çizen Günaydın, "Türkiye'DE BU ZİNCİR KURULMUŞTUR" DEDİ.

BAKANIN OĞLUNDAN CARGİLL'e

Günaydın, "Yerli mısır hasadı başlamasına karşın Bakanlar Kurulu mısır gümrük vergilerini yükseltmemekte veya yetersiz artışlar gerçekleştirerek uygulamakta, bakanların oğulları ve iktidara yakın çevreler ülkeye ithal mısır sokarak büyük paralar kazanmakta, ithal mısır Cargill'E SATILMAKTA, CARGİLL UCUZ MISIRDAN ÜRETTİĞİ YÜKSEK FİYATLI NİŞASTA BAZLI ŞEKERİ ORTAĞI ÜLKER FİRMASINA VERMEKTE, ÜLKER COLA-TURKA ÜRETMEKTE, COLA TURKA'nın önemli bir bölümünü ise Başbakan'IN OĞLU DAĞITMAKTADIR. SAADET ZİNCİRİ BU KADAR AÇIKTIR" ŞEKLİNDE KONUŞTU. GÜNAYDİN, MİSİR İTHALATİNDA GÜMRÜK VERGİSİNİN DÜŞÜK TUTULMASİ VE MİSİRDAN ŞEKER ELDE EDİLMESİ SONUCU YÜZ BİNLERCE TARİM İŞÇİSİNİN ÜRETİMDEN ÇİKACAGİNİ KAYDETTİ.

Okunma Sayısı: 744