BAKARSAN BAĞ BAKMAZSAN DAĞ OLUR!.. - SABAH - 07.09.2004

GENEL MERKEZ
08.09.2004 (Son Güncelleme: 08.09.2004 11:56:36)

BAKARSAN BAĞ OLUR BAKMAZSAN DAĞ!..

SABAH ANKARA’NIN GÜNDEME GETİRDİĞİ KIBRIS KÖYÜ VADİSİ’NDE İNCELEME YAPAN UZMANLAR, BÖLGEDE BULUNAN TAŞ OCAĞININ VE YENİ KURULAN ASFALT ŞANTİYESİNİN DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ VE YER ALTI SULARINI YOK EDECEĞİNİ BELİRTTİLER

DOĞAL VE ARKEOLOJİK SİT ALANI İLAN EDİLEN KIBRIS KÖYÜ VADİSİ, TAŞ OCAKLARINA MUCUR TAŞIYAN KAMYONLARIN GEÇİŞİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN YAPILAN YOL İNŞAATIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ. SABAH ANKARA’DA YAYINLANAN “FIRTINA VADİSİ GİBİ” BAŞLIKLI HABERİN ARDINDAN VALİLİK DURUMU EL KOYARAK VADİNİN KAMYONLARIN GEÇİŞ YOLUNU KISALTMAK İÇİN DOLDURULMASINA ENGEL OLMUŞTU. BU GELİŞMELERİN ARDINDAN HAREKETE GEÇEN UZMANLAR VADİDE İNCELEMELERDE BULUNDULAR.

İNCELEME YAPTILAR
MİMARLAR ALİ ULUSOY VE RABİA ÇAVDAR, HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSİ ÖMER AKTAŞ, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ HÜLYA BALABAN VE ALİ TAM ANKARA ÜNİVERSİTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜM BAŞKANI PROF.DR. HALİM PERÇİN, ORMAN MÜHENDİSİ AHMET DEMİRTAŞ VE JEOLOJİ YÜKSEK MÜHENDİSİ DR. EŞREF ATABEY’DEN OLUŞAN 9 KİŞİLİK TEKNİK HEYET, KIBRIS KÖYÜ KALYONU’NDA BİTKİ TÜRLERİNİ, KAYALARI VE BÖLGENİN DOĞAL ÖZELLİKLERİNİ İNCELEDİLER.

HAVA KORİDORU
MİKRO-KLİMA ÖZELLİĞİ NEDENİYLE FINDIK VE ÜZÜMÜ BİR ARADA VAR EDEN VADİDE UZMANLAR, TAŞ OCAKLARI NEDENİYLE YIPRANDIĞINI KAYDETTİKLERİ VADİDEKİ BİTKİ ÖRTÜSÜ VE CANLILARIN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YENİ TAŞIDIĞI ASFALT ŞANTİYESİNİN ÇEVREYE YAYACAĞI KATRAN NEDENİYLE OLUMSUZ ETKİNİN ARTACAĞINI SAVUNDULAR. VADİDE 80’NİN ÜZERİNDE BİTKİ ÇEŞİDİNİN BULUNDUĞUNU SÖYLEYEN UZMANLAR, BÖLGENİN BAŞKENT İÇİN ÖNEMLİ BİR HAVA KORİDORU OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZDİLER.

80 BİTKİ TÜRÜ VAR
İNCELEMELER EYLÜL AYINDA YAPILDIĞI İÇİN BİTKİ ÇEŞİTLERİNİN TAM OLARAK TESPİT EDİLEMEYECEĞİNİ VURGULAYAN ORMAN MÜHENDİSİ AHMET DEMİRTAŞ, BU HALİYLE 80’NİN ÜZERİNDE BİTKİNİN VAR OLDUĞUNU SÖYLEDİ. VADİDE GEÇİŞ İKLİMİNE UYGUN FINDIK, ÜZÜM, EĞRETİ OTU VE ÜVEZ GİBİ BİTKİLERİNDE YETİŞTİĞİNİ ANLATAN DEMİRTAŞ “BURALAR DA ELDEN ÇIKARSA DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ GÖREBİLECEĞİMİZ YER KALMAYACAK” DEDİ.

VADİ DOĞAL PARK OLSUN
UZMANLAR, JEOLOJİK OLUŞUMLAR, BİTKİ-HAYVAN ÇEŞİTLİLİĞİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİYLE ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU BELİRTTİKLERİ KIBRIS KÖYÜ VADİSİ’NİN KORUNMASI İÇİN ÜNİVERSİTELERE SESLENDİLER. BİYOLOJİ, JEOLOJİ, ORMAN, HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLİĞİ GİBİ BÖLÜM ÖĞRENCİLERİNİN PRATİK EĞİTİMİ İÇİN ÜNİVERSİTELERİN BÖLGEYE EL ATMALARINI İSTEYEN UZMANLAR, VADİNİN GÜRÜLTÜ, KİRLİLİK VE İŞ STRESİNE BOĞULAN ANKARALILARIN PİKNİK, TREKKİNG ALANI VE ÇOCUKLARIN DOĞAYI TANIYACAĞI MEKANLAR OLARAK HALKIN KULLANIMINA AÇILMASINI İSTEDİLER

Okunma Sayısı: 936