MANİSA İŞGAL EDİLİYOR!

MANİSA ŞUBE ( )
26.02.2016 (Son Güncelleme: 26.02.2016 17:07:52)

Manisa Yunan işgalinden sonra en büyük işgali yaşıyor. İzmir- İstanbul otoyolu için Manisa`da yaklaşık 105 km. boyunca binlerce zeytin ağacı kökleniyor. Bağlar bozuluyor, kirazlar kesiliyor.  

İkliminin uygunluğu nedeniyle toprakları daha da önem kazanan Manisa tarım alanları, biryandan sanayi, konut ve yollar nedeniyle diğer taraftan jeotermal, termik santral, nikel madenleri gibi kirleticilerin tehdidi altında.

Otoyol için yıllardır yaptığımız itirazlar maalesef etkili olamadı. Başta Bursa, Balıkesir, Kocaeli olmak üzere Manisa ve İzmir`in kalbini delerek geçen otoyol için yaptığımız mücadele sonuç bulamadı. Otoyolun tarım alanlarına en az zarar vermesi için dağlardan alternatif güzergah önerilerimiz dinlenmedi.

Sonuçta Türkiye topraklarının tarıma en elverişli, zeytin gibi kutsal bir bitkinin ülkemizdeki en kaliteli yetiştiği bölge işgal altında.

Zeytin fiyatları 25 TL`leri bulmuşken, katledilen ağaç sayısını en iyi kıyımı yapanlar bilir ancak tahminimizce 700.000 ağaç katlediliyor.

Bu aşamada başta Devletten, Büyükşehir Belediyesinden ve Milletvekillerinden beklentimiz; En azından anıt değeri taşıyan Zeytin ağaçlarının (100-1000 yaşındakiler) yaşına saygı gösterilmeli ve imha edilmemelidir. Bu ağaçlar tekniğine uygun köklenerek, alternatif alanlara ibretlik olarak dikilmelidir.  Ayrıca bu musibetten çıkarılacak ders, henüz kıyım başlamamışken İZMİR- ANKARA otoyol güzergahı yeniden gözden geçirilmeli ve tarım alanlarına zarar verilmemelidir.

Tarım Bakanlığı`ndan beklentimiz, tarımsal koruma alanı ilanını hemen gerçekleştirmesidir. Yıllardır söylenen ama bir türlü gerçekleşmeyen tarımsal koruma alanları uygulaması derhal başlatılmalıdır.

Halkımız beslenme hakkının elinden alındığının farkına varmalıdır. Yıllar önce Manisamızda yaşayan Ahmet Bedevi`nin  (Manisa Tarzanı) vatanında yeşile duyarlılık artık oluşmalıdır. Cerrattepe örneğine, Karadeniz`in yeşil yol projesine bir bakılmalıdır.

Ülkemizin bir yanı yangın yeriyken, şehit haberleriyle, terör eylemleriyle her gün yüreğimiz yanıyorken, diğer yanında dedelerimizin kanlarıyla sulayarak bizlere bıraktığı ve çocuklarımızın emaneti topraklarımıza sahip çıkamamanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

 

 

                                                      ZMO MANİSA ŞUBE BAŞKANI

                                                                                                       İBRAHİM DEMRAN

Okunma Sayısı: 53
Fotoğraf Galerisi