ÇİFTÇİDEN YANA DEĞİL, ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNDEN YANA KARAR ALINMAYA DEVAM EDİLİYOR

GENEL MERKEZ ( )
18.05.2016 (Son Güncelleme: 14.10.2016 17:27:24)

2 Eylül 2014 tarihinde yaptığımız basın açıklamasıyla, Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan "YENİ HÜKÜMETİ, ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNDEN DEĞİL, ÇİFTÇİDEN YANA KARAR ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ!.." demiştik.  Davutoğlu Başbakanlıktan ayrılırken, elektrik dağıtım şirketlerinden yana olan tavrını aynı şekilde sürdürdü. Hem de bir hafta içinde yayımlanan iki farklı Bakanlar Kurulu Kararıyla. 

5 Mayıs 2016 tarihinde yayımlanan "2016 yılında Yapılacak Tarımsal Desteklere İlişkin Karar"ın 2 inci maddesinin üçüncü fıkrasında; Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerinde tarımsal amaçlı sulamada kullanılan elektrik için; çiftçinin alacağı bitkisel üretime konu destek ödemelerine, ödeme zamanında bloke konması ve çiftçinin muvafakati ile dağıtım şirketine aktarılmasına ilişkin düzenleme yer almıştı. 

Bu düzenleme yeterli görülmemiş olmalı ki, 11 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete`de "Tarımsal Sulamaya İlişin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2016 Yılında Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin" Bakanlar Kurulu Kararı yayımlandı. Her iki karar; şirket-müşteri ilişkisi kapsamında olması gereken ticari bir ilişkide, elektrik dağıtım şirketlerinin kendilerinden yana açıkça tavır alınmasını sağlamadaki başarılarını göstermektedir. Yargı kararlarına rağmen, tüketiciden kayıp kaçak bedeli adı altında haksız şekilde aldıkları ücretleri ödemeye yanaşmayan elektrik dağıtım şirketlerinin bu davranışları, "alacağına şahin, borcuna karga" deyişini akla getiriyor. 

Çiftçiler yüksek üretim maliyetleri nedeniyle yeterli ve karlı üretim yapamamakta, bu nedenle üretim süreçlerinin dışına itilmektedir. Yetersiz tarımsal desteklemelerle soluk almaya çalışan çiftçilerin tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcunu hangi nedenle ödeyemediği araştırılıp, bu konuda çözüm geliştirmek yerine, elektrik dağıtım işi verilen şirketlerinin alacaklarının tahsildarlığı tercih edilmeye devam edilmektedir. Yetki ve sorumluluk taşıyanları, tercihlerini üreticiden ve üretimden yapmaya çağırıyoruz.

Okunma Sayısı: 675
Fotoğraf Galerisi