"DEMRAN`DAN GÜNEŞ ENERJİSİ TAVSİYESİ"-MANİSA OLAY GAZETESİ-24.06.2016

MANİSA ŞUBE ( )
24.06.2016 (Son Güncelleme: 25.06.2016 18:53:19)

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran jeotermal enerjinin hem sağlığa hem de Manisa ovasına büyük tehdit oluşturduğunu belirterek alternatif sundu

 MANİSA Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, verimli tarım arazilerinin olduğu alanlarda yaklaşık 3 bine yakın jeotermal arama ruhsatı verildiğini belirtti. Verimli arazilerin tehdit altında olduğunu savunan Demran, jeotermal yerine Manisa‘da güneş enerjisine yatırım yapılması gerektiğini dile getirdi.

Jeotermal bakımından zengin olan Manisa‘da, bu zenginlik Gediz Ovası‘nın verimli arazilerinden geçinen çiftçileri tedirgin etti. Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, Alaşehir‘de yoğunluk gösteren jeotermal alanlarının kent geneline yayıldığını ifade etti. Tarım alanında oluşan tehdidin farkına varılmadığını savunan Demran, "Daha da artacak. 5 yıl sonra her yerde bacalar tütecek. Jeotermal bir şanstır. Ama bulunduğu yerde başka ürünler varsa o şans olmaktan çıkıyor. En değerli tarım alanları varken tarım alanlarına yönelik ciddi risk varsa, yer altı sularına karışma riski varsa bu şans olmaktan çıkıyor" dedi.
Arama ruhsatları verilirken şerh koyduklarını dile getiren Demran, 3 bine yakın kuyuya arama ruhsatı verildiğini, 50 kuyunun açıldığını ve Alaşehir‘de 2 santral kurulduğunu ifade etti. Sadece Alaşehir‘de değil Selendi, Kırkağaç, Manisa merkez, Akhisar‘da arama ruhsatları verildiğini kaydeden Demran, "Toprak Koruma Kurulu‘nda kamu yararı olduğu ifade edilerek ÇED gerekli değildir kararı alınıyor. TEMA ile biz muhalefet şerhi koyuyoruz. Tamamına şerh koyuyoruz. Kamu yararı var deniyor, doğru elektrik üretimi için var. Asıl kamu yararı insanların soluduğu hava, yediği gıdadır. Gediz Ovası çok değerli. Bu alanların koruma alanı ilan edilmesi gerekiyor. Kamunun yararı beslenmede midir, yoksa elektrikte midir" diye konuştu. 
JEOTERMAL YERİNE GÜNEŞ ENERJİSİ
Yatırımcılara "Gediz Ovası‘nın verimli topraklarında jeotermal aramak yerine güneş enerjisine yönelin" çağrısı yapan Demran, Ege‘nin güneş enerjisi açısından şanslı olduğunu söyledi. Yatırımcıların güneş enerjisi yatırımını daha maliyetli bulduğu için yatırım yapmadığını söyleyen Demran, "Almanya‘nın ürettiği enerjinin yüzde 50‘ye yakını güneş enerjisinden. Biz Almanya‘ya göre daha şanslıyız. Güneş enerjisinden çok jeotermali tercih etmelerinin nedeni sabit yatırımın üç dört kat fazla olmasıdır. Jeotermalde maliyet daha düşük geliyor. Ürettiği enerjinin yüzde 25‘i ile çıkan suyu geriye pompalamalı. Ancak jeotermal akışkanı yeraltına reenjekte etmek yerine dere yataklarına deşarj eden işletmeler var. Bu da doğanın dengesini bozuyor" dedi.

MANİSA OLAY GAZETESİ-24.06.2016 

Okunma Sayısı: 50