HABERAKS TV HABERİN SESİ PROGRAMI-FINDIK FİYATI

SAMSUN ŞUBE ( )
22.08.2016 (Son Güncelleme: 23.08.2016 13:39:37)

Üreticiler geçen yıl yaşanan mağduriyeti yaşamamalı ve fındığın düşük fiyata satılmasının önüne geçilmeli.

Haberaks TV ekranlarında Burcu Düzgün‘ün sunduğu Haberin Sesi programına katılan Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, fındıktaki son durumu değerlendirerek üreticilere külleme hastalığının önemi  ve emanete fındık vermeme konusunda uyarılarda bulundu.

"Üreticiler geçen yıl yaşanan mağduriyeti yaşamamak ve fındığın düşük fiyata satılmasının önüne geçmek için fındık ürünü kesinlikle emanete vermemeli. Dünyanın hiç bir yerinde bir malı en yüksek fiyattan satmak yok. Kademeli satabilirsiniz, İhtiyacınız kadar satabilirsiniz. Mevcut olan görüntü fındık fiyatlarının seyrinin artış yönünde devam edeceği, hatta geçmiş yılların rekorunu görürsek şaşırmamalı. Rekolte ihtiyacı karşılayacak gözükmüyor. Fındık fiyatının 20 TL ve üzeri olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz."

 

REKOLTE TEMMUZDA AÇIKLANSIN 
Fındık sezonunu değerlendiren Tosun, "Doğu ve Batı Karadeniz‘deki hasat durumunu takip ediyoruz, ay sonuna kadar hasatlarını bitirirler ve daha gerçek rakamlar ortaya çıkar. Ne kadarlık bir abartı var görülecek. 300-350 bin tonlar konuşuluyor. Rekolte tahmininin ne zaman ve ne şekilde yapılması gerektiğinin sorgulanması gerekiyor. Rekoltenin tek elden tespit edilmesi gibi olumlu bir süreç başladı ama ilan edilen rakam dahi gerçekleşmeyecek gözüküyor. Hiç bir zaman için tahmini rekolte gerçekleşenle uyuşmadı. Hep tahminler yukarda oldu, yanılma payının bu kadar olması kabul edilebilir değil. Bu süreci üç kademede devam ettirmekte fayda var. Son rakamı açıklamak için kesinlikle temmuz ayına kaydırmakta fayda var. Haziran dönemindeki açıklamalar yansıtmıyor. Fındıkta dökülme oluyor ve son yıllarda kendini gösteren bir hastalık olan külleme oluyor. Külleme hastalığından dolayıda ciddi bir ürün kaybı oluştu. Çok az bir üretici bunun farkında sadece beyazladı olarak biliyor, bunun artık kimyasal mücadelesinin verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

EMANETE VERMEYİN
Tosun, fındık fiyatının bu yıl 20 TL ve üzeri olabileceğini belirterek şunları söyledi: "Son 6-7 aylık süre içerisindeki ön görülerimiz hep doğru çıktı. Yurtdışında 700 bin tonun üzerinde bir rekolte açıklandı. Bakanlık tarafından 468 bin ton açıklandı şimdi ise 400 bin tonun altında olma ihtimali fazla. Peki, rekolte bu kadar düşük iken nasıl 12 TL fiyatlar ortaya çıkıyor? Üreticiler fındığını emanete vermesin. Bu yıl buna özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Üreticiler geçen yıl yaşanan mağduriyeti gidermek için, fındığın düşük fiyata satılmasının önüne geçmeleri için fındık kesinlikle emanete verilmemeli. Dünyanın hiç bir yerinde bir malı en yüksek fiyattan satmak yok. Kademeli satabilirsiniz, ihtiyacınız kadar satabilirsiniz. Mevcut olan görüntü fındık fiyatlarının seyrinin devam edeceği yönünde hatta geçmiş yılların rekorunu görürsek şaşırmayın. Bu fındık fiyatının 20 TL ve üzeri olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz."dedi.

 

 

Okunma Sayısı: 36