"SOFRALIK ÜZÜMDE ÜRETİCİYE DESTEK VERİLMELİ"-YENİ MANİSA GAZETESİ

MANİSA ŞUBE ( )
25.08.2016 (Son Güncelleme: 26.08.2016 20:10:07)

Manisa ZMO Şube Başkanı İbrahim Demran, TARİŞ’in bir an önce üzümün taban fiyatı açıklaması gerektiğini söyledi. Demran, sofralık üzümde tüccara verilen desteğin üreticilere de verilmesini istedi. Demran, “Siyasiler ülkenin geleceği için, demokrasi için bir araya geldiler. Bugün de Manisalı çiftçi için, bağcı için milletvekilleri bir araya gelip ortak eylem kararı almalı ve girişimlerde bulunmalıdır” dedi.

 Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, üzüm hasadının başladığını belirterek, sofralık üzümde fiyatların düşük olduğunu söyledi. Şuanda üreticiden yaş üzümün 80 kuruşa alındığını açıklayan Demran, "Tarlada 80 kuruş olan üzüm marketlerde 3 liralara kadar çıkıyor. Bu farkın önüne geçilmelidir. Şuanda 1 lira 50 kuruştan açılan yaş üzüm fiyatı 80 kuruşlara kadar geriledi. Geçen yıl fiyatlar 1 lira 50 kuruştan aşağıya düşmemişti. Bunun ana nedeni Rusya`ya ihracatın başlamamasıdır. İhracatın 30-40 TIR`a gerilemesidir. Geçen yıl günde 100 TIR gönderiliyordu. Rusya`ya direk ihracatta yapılmıyor. Belarus üzerinden Rusya`ya gönderiliyor" diye konuştu. 

"TARİŞ TABAN FİYATINI AÇIKLAMALI"

Demran, üzümde kurtuluş reçetesini açıkladı. Demran, "Üzümün varlığı ya da yokluğu fiyatları anormal şekilde etkilememeli. Üzümün yok yılında açıklanan uçuk fiyatların sonrasında düşmesi son 5 yıldır yaşadığımız en büyük problem oldu. Böyle dalgalanmaların önüne geçilmesi için hemen TARİŞ üzüm taban fiyatını açıklamalıdır. TARİŞ`in finansmanı yeterli olmayabilir. Ama bu stratejik bir üründür. 50 bin üreticinin kaderi kurtarılmalıdır. Hükümette TARİŞ`e kaynak desteği vermelidir. Sofralık üzüme verilen devlet desteği geçtiğimiz yıl 15 kuruştu. Bu destekte yıllardır sadece tüccara verilir. Bu desteğin 20-25 kuruşa çıkarılması ve üreticiye de verilmesi sağlanmalıdır" diye konuştu. Demran, "Manisa devletin kurup yaşatamadığı fabrikalar cenneti oldu. TARİŞ ve Koç ortaklığı ile 2004 yılında yapılan Alaşehir rakı fabrikası 1-2 yıl çalıştı. Ama ondan sonra yaklaşık 10 yıldan bu yana çürümeye terk edildi. Üzüm sofralık olarak 6 ay, kurutmalık 2 yıl, üzümü alkol haline getirirseniz en az 10 yıl saklarsınız. Üretim fazlası olan yıllarda bu stokun sağlanması için üzümün alkol haline getirilip tıbbi, kimya sektöründe kullanılması sağlanmalıdır. Maalesef 10 yıldır fabrika bomboş duruyor. TARİŞ alkol fabrikası acilen hizmete alınmalıdır" dedi.

SİYASİLERE BİRLİK ÇAĞRISI

 

 

Üzüm fiyatları konusunda siyasilere çağrı yapan Demran, siyasilerin bir araya gelerek sorunu çözmeleri istedi. Demran, "Siyasiler ülkenin geleceği için, demokrasi için bir araya geldiler. Bugünde Manisalı çiftçi için, bağcı için milletvekilleri bir araya gelip ortak eylem kararı almalı ve girişimlerde bulunmalıdır. İktidar ve muhalefetin görevi üzüm üreticisinin sesine kulak vermeleridir" diye konuştu. 

Cüneyt HASÇELİK

 

Okunma Sayısı: 33