TARIM CAN ÇEKİŞİYOR - BURSA HAKİMİYET - 18.04.2004

GENEL MERKEZ ( )
18.04.2004 (Son Güncelleme: 19.04.2004 15:19:18)

TARIM CAN ÇEKİŞİYOR

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, BİR ZAMANLAR TARIMDA ÜRETİMİ KENDİNE YETEN 7 ÜLKEDEN BİRİ OLAN TÜRKİYE’NİN, İZLENEN YANLIŞ POLİTİKALARDAN DOLAYI BU ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİĞİNİ SÖYLEDİ.

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN 50. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE ÇELİKPALAS OTEL’DE DÜZENLENEN TOPLANTIDA KONUŞAN GÜNAYDIN, IMF VE DÜNYA BANKASI SÜRECİNDEN DOLAYI İZLENEN YANLIŞ POLİTİKALARIN TÜRK TARIMINI BİTİRME NOKTASINA GETİRDİĞİNİ İLERİ SÜRDÜ.

GÜNAYDIN, “10 YIL ÖNCE DÜNYADA ÜRETİM BİRİNCİSİ OLDUĞUMUZ KIRMIZI MERCİMEĞİ BİLE BUGÜN KANADA’DAN İTHAL EDER DURUMA GELDİK. BİR DÖNEMLER DÜNYADA KENDİNE YETEN 7 ÜLKEDEN BİRİ OLARAK ÖVÜNDÜĞÜMÜZ TÜRKİYE, BUGÜN TARIM ÜRETİMİ YAPAN ÜLKELERİN EN ÇOK İTHALAT YAPTIKLARI ÜLKE KONUMUNA GELDİ. TARIM SEKTÖRÜ CAN ÇEKİŞİYOR” DEDİ.

SEKTÖR GERİLİYOR

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ŞUBE BAŞKANI İLHAN DEMİRÖZ DE CUMHURİYET DÖNEMİNDEN BU YANA BİRÇOK SEKTÖRÜN İLERLEME KAYDETMESİNE RAĞMEN TARIMIN HER GEÇEN YIL GERİLEDİĞİNİ RAKAMLARLA ANLATTI. ÇİFTÇİNİN YOKSULLAŞTIĞINI İFADE EDEN DEMİRÖZ, TARIM SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLAR ÇÖZÜMLENMEDEN TÜRKİYE’NİN SIKINTILARINI AŞAMAYACAĞINI VURGULADI. TOPLANTIYA, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ DEKANI VAHAP KATKAT’IN YANI SIRA ÇOK SAYIDA ODA ÜYESİ DE KATILDI.

Okunma Sayısı: 567