"ÇANAKKALE BOĞAZ KÖPRÜSÜNÜ TARTIŞIYORUZ" PANELİNE KATILDIK

ÇANAKKALE ŞUBE ( )
29.11.2016 (Son Güncelleme: 30.11.2016 11:43:51)

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından Küçükkuyu`da düzenlenen "Çanakkale Boğaz Köprüsü`nü Tartışıyoruz" başlıklı panele katıldık. 

Çevreye duyarlı insanların yoğun ilgi gösterdiği panelde, Ziraat Mühendisi İrfan Mutluay, Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yolları projesinin ÇED dosyasının kapsamlı bir eleştirisini sundu. Tarım arazilerinin, ormanlık alanların, ekosistemin nasıl etkileneceğini, Prof. Dr. Bayrakdar ise, ulaştırma stratejik planlarında yer almayan bu projenin planlama, fizibilite hazırlama gibi aşamalar açısından çok geri olduğunu, bu projeye hiç gerek olmadığını, karayolu ile nakliye yerine demir yolları ve deniz yolları kullanımının hem daha ekonomik hem de daha sürdürülebilir olduğunu anlattı.

Katılımcıların soru ve katkılarıyla zenginleşen panelin sonunda bir bildirge hazırlandı. Hazırlanan bildirgede, Çanakkale Boğaz Köprüsü ve Bağlantı Otoyolları projesinin ulaştırma sorunlarını çözmekten çok uzak, bir rant projesi olduğu, doğaya, ekosisteme, tarım alanlarına, ormanlara zarar vereceği ve ranta yol açacağı vurgulandı. Bildiride, yeni otoyollar yerine mevcut yolların iyileştirilmesi, demiryolu ve denizyolu ulaşımının geliştirilerek, bütünleşmiş bir ulaştırma politikasının uygulanması gerektiği belirtildi.

 

Okunma Sayısı: 128
Fotoğraf Galerisi