TMMOB ZMO İZMİR ŞUBESİ BAŞTAN BAŞA KARADENİZ GEZİSİ

İZMİR ŞUBE ( )
04.05.2017 (Son Güncelleme: 04.05.2017 13:35:30)

7-16 TEMMUZ 2017 TARİHLERİ ARASINDA KARADENİZ`E GİDİYORUZ

Şubemiz tarafından 7-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında üyelerimiz için CAN TUR  İZMİR organizasyonuyla İzmir çıkışlı Batum Konaklamalı "Baştan Başa Karadeniz Turu" düzenlenmiştir. Bu keyifli gezide üyelerimizle birlikte olmak istiyoruz. Kayıt yaptırmak için şubemizi arayınız ( Tel: 232 422 00 68 GSM:533 667 81 67)

Tur koşulları ayrıntılı olarak ekte ve aşağıda verilmiştir.

NOT: 

Ücret: Kişi başı 1250 TL (Maximum karta 4 taksit yapılabilecektir.)

Başvuru ve Kayıt: TMMOB ZMO İzmir Şubesi (Ücret Başvuru sırasında alınacaktır.)

Kontenjan sınırlı olduğu için, kayıtlar  başvuru sırasına göre yapılacaktır.

Organizasyonun sağlıklı yapılabilmesi için  başvurular 7 Haziran`a kadar tamamlanacaktır. 

BAŞTAN BAŞA KARADENİZ

ZMO İZMİR ŞUBESİ GEZİSİ

7-16 TEMMUZ 2017

1.GÜN : Saat 19:00 da ÜÇKUYULAR shell benzin istasyonu,19:15 KONAK sabancı kültür merkezi önü,19:45 KARŞIYAKA yunuslar,20:00 BORNOVA ege üniversitesi önü (Manisa kavşağı) hareketle turumuza başlıyoruz. Bursa Kocaeli yolu ile Boluya geliyor ve Abant gölü etrafında bir gezi yaparak göl kenarında gezdikten sonra Amasra`ya geçerek burada kemere köprüsü,kilise camii kale,oymacılar çarşısı gezilerimizi yapıp arzu edilirse tekne ile bir gezi yaparak tavşan adasınıda görüyoruz ,öğle yemeğinde Amasra salatasının fotoğrafını çekmeden yemeğe başlamıyoruz.salata ile beraber günlük tutlan balıklardan yedikten sonra (extra) Safranbolu ya geçip rehberimizden dünya kültür mirası listesine giren Safranbolu ile bilgi alıp Kaymakamlar konağını gezerek İmren Lokumcusuna uğruyor ve oradan saat kulesi , hükümet konağı , kanyon ,güneş saati gezimizi yaparak otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklamayı otelimizde alıyoruz. Yemek sonrası sazla müzik yapılan bir kafeye gidebilir yada arasna barda UMUT`un eşsiz nağmeleri ile eğleniyoruz.

2.GÜN : Sabah kahvaltısı sonrası Kastamonu ya geçiyoruz. Burada Hükümet konağını ve Şerife bacı anıtı ile Kale ve saat kulesini  görüp  Münire medresesi , el sanatları çarşısında çayımızı içip organik besinler satın alabiliyor ve sarımsağı ile meşhur Taşköprü ve Dranaz geçiti yolu ile Sinop ilimize geçiyoruz.sinop`a özgü Sinop mantısı yedikten sonra Romen Diyojenin şehri olup (Türkiye de trafik lambası olmayan tek şehir olan ) Sinop ta tarihi cezaevini rehberimizden ilginç hikayelerini dinleyerek geziyor. , Sebahattin Ali`nin yattığı koğuşu da gezip , gemi maketleri alarak ülkemizin tek fiyordu olan hamsaroz fiyorduna gidip çok güzel resimler çekip akşam yemeği ve konaklama için samsun gezimizi dönüşe bırakarak  ordu`daki otelimize geçiyoruz

3.GÜN : otelimizdeki açık büfe Sabah kahvaltası sonrası Teleferikle Boztepeye çıkıyor , Orduyu kuşbakışı izleyerek Giresun`a geçip Tirebolu da bir çay fabrikasında çaylarımızı yudumladıktan sonra Tirebolu Kürtün yolu ile Kürtün barajından bir fotoğraf molası verip Kaçkar dağlarını aşıyor ve Gümüşhane ilimizin Torul ilçesini geçip , dünyanın Sarkıt ve Dikit oluşum sıklığı açısından ikinci mağarası Karaca mağarasına tırmanıyoruz. Mağarada ömür boyu aklımızdan çıkmayacak görüntülere şahit olup yöreye özel pestil,köme siron gibi alışverişleri sonraya birakarak aracımızla Karadeniz`in en önemli geçitlerinden biri olan Zigana geçidinden geçmeden fotoğraf molası veriyor ve Zigana`dan geçerek pek çok ünlünün et yemeğe geldiği zehir hüseyinde et ve Hamsi köyün meşhur sütlacından yiyoruz (neden hamsiköy dendiğini düşünün ,bulamazsanız rehberimiz anlatacaktır)öğle yemeğini ve sultacımızı yiyerek Maçka ilçemize (maçkanın eskı adı macuka olup eli sopalı demektır ) gelip buradan Sümela manastırına yöneliyoruz (Sümela manastırında yapılan restarasyon çalışmalar nedeniyle manastır ,22 eylül 2015 tarihinden itibaren geçici süreyle ziyarete kapanmıştır .restarasyon süresi belli olmadığından,tur tarihinde manastırın kapalı olması durumunda Sümela manastırı`nın Altındere millipark içerisinde panoramık fotoğrafı alınacaktır ) açık olması duruımunda ( extra ) manastırı gezerek çağıl çağıl akan suların üzerinde çaylarımızı içiyor ve daha sonra konaklamak için otelimize geçiyoruz.

4.GÜN: Sabah otelimizdeki kahvaltı sonrası Ayasofya camii ve müzesini , Atatürk köşkünü gezerek Trabzon`un ünlü gümüş`cüsü Saray gümüşe gidiyor, Trabzon bileziği ve kazaziye yapımını görüp alışveriş yaparak Yomra ,Arsin, Araklı yolu ile Sürmeneye gelip vahit ustanın dünyaca ünlü Sürmene bıçaklarından alıyor ve Rize ye geliyoruz. Rize de Panoramik bir şehir turu yapıp   Gündoğdu köyüne Rize bezi imalatını görmeye gidiyoruz.rize bezcisinde çaylarımızı yudumlayıp alışveriş yaparak Fırtına vadisine) , Ayder yaylasına gidiyoruz. önce gelin tülü şelalesine çıkıyor ve serbest zamanda bol oksijen alarak bir yayla yürüyüşü yapıyoruz. Ayder gezimiz sonrası otobüsümüzle Çamli hemşine inerek  Belediye Şelalesini, çamlı hemşinin tek caddesi olan mecburiyet caddesini görüp yeniden Pınar alabalığa gelerek kırmızı benekli alabalık muhlama, laz böreği yiyip burada bizi bekleyen minibüslerimize binerek Zilkale`ye yola çıkıyoruz. Eşsiz manzaralara sahip Zilkale yi rehberimizden alacağımız bilgiler ile gezerek bol bol fotoğraf çekiyor zilkale gezimiz sonrası karadenizin en güzel şelalerinden biri olan palovit selalesine cıkıyor sonrasında TV deki Sevdaluk dizisinin çekildiği şenyuva köyüne geliyoruz. Köy kahvesinin eşsiz manzarasında çaylarımızı yudumlayıp , yürüyerek Osmanıdan kalan bir taş köprüye gidiyor ve muhteşem fotoğraflar çekerek minibüslerimizle yeniden Çamlıhemşine dönüyoruz. Serbest zaman sonrası  otelimize dönüyoruz.

5.GÜN : Sabah otelimizdeki kahvaltı sonrasında Fındıklı Arhavi Hopa yolu ile Borçka`ya gelerek bizi bekleyen minibüslerimizle Borçka karagöle gidiyoruz.Karagöl gezimiz sonrası yeniden sahile inip sarp sınır kapımıza gelerek ,çıkış işlemlerizi tamamladıktan sonra Gürcistan/acara bölgesine geçiyoruz. Hz.isa ‘nın 12 havarisinden biri olan st.mathias`ın mezarınında bulunduğu roma döneminden kalan ve Osmanlılar döneminde kulanılan Gonıo apsaros kalesini panoramık olarak görüyoruz ,batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt tan doğup batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler  oluşturan Çoruh nehrini ve üzerinde gonıo köprüsünü göreceğiz,yolumuzda sağlı sollu göreceğimiz okaliptus ağaçlarının buraya dikilmesinin nedenını rehberimizden dinleyip kent merkezini gezmeye başlıyoruz ,burada tarihi Meryem ana katedral kilisesini ,tarihi orta camii ,tiyatro binasını ,medea heykelini,batum limanı`nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanı`nı göreceğiz,Karadenizli bir mimar tarafından yapılan ters dönmüş evi gösteren restoran`ın önünde fotoğraflar çekip batum bulvarında gezinti yaptıktan sonra alışveriş için serbest zaman vereceğiz ve olması halınde su ve ışık gösterisini izleyip konaklama için batumdaki otelimize geçiyoruz,akşam yemeğinde ( extra )arzu edilirse gürcü yemekleri yapan bir restorana gidebiliriz.Yemek sonrası otelimizin aktıvitelerden yararlanabilir otelimizin yada başka otelin casinolarına gidebilirsiniz.

6.GÜN: Sabah otelimizde ki açık büfe kahvaltı sonrası yeniden sarp sınır kapısına gelerek Türkiye ‘ye giriyor ve sahil yolundan Of ilçemizden Çaykara ilçemize gelip minibüslerimize bu gecelik kullanım eşyalarımızı alarak 2300 mt`ye doğru tırmanmaya başlıyoruz. İlk olarak Sultan Murat Yaylası`nda durup köy kahvesinde çaylarımızı içip Eğrisu Yaylası`na geçiyoruz. Burada bulutların üzerinden uçarcasına bir yürüyüş yapıp konaklamak için Limonsuyu Yaylası`na geçiyoruz. Akşam yemeği sonrası yörenin ünlü atma türkücüsü Mustafa Liman (Google`da izlemenizi öneririz) bizler için kemençeci Aydın ile otelimize gelerek kemençe ile hepimize ayrı ayrı türkülerini atıp bizleri gülmekten yerlere yatıracak. Türküler ve horon ile unutulmaz bir geceyi burada yaşayarak 2300 mt de uyumanın keyfini yaşayacağız.(kardelen otel)

7.GÜN: Sabah otelimizdeki tamamen köy ürünleri ile hazırlanmış kahvaltı sonrası minibüslerle yeniden çaykara`ya gelip otobüsümüzle haldizen deresinin genişleyerek göl haline getirdiği ve dünyada ahşap yangın merdivenine sahip tek binayı barındıran uzungöle çıkarak şerah köyünü ve uzungölü fotoğraflayıp Of`a ,sahil dönüyoruz Trabzon ve akçaabat yolu ile Akçaabat ta ünlü Akçaabat köftecisinde köfte yiyip yeniden orduya geliyoruz .konaklama ve akşam yemeği otelimizde(Ordu veya Ladik)

8.GÜN: Sabah otelimizde açık büfe kahvaltı sonrası Samsun`a geçerek, Bandırma Vapuru ve Atatürk`ün Samsun`a geldiğinde kaldığı Mıntıka Palas`ı gezip, ağırlık ve denge unsuru olarak dünyanın 2. heykeli olan Atatürk Heykeli`nde bir fotoğraf molası veriyoruz.ünlü bir pidecide öğle yemeğimizi alıp Samsun gezimiz sonrası Amasya`ya geçerek Bimarhane, Hazeranlar Konağı, Arkeoloji ve Mumyalar Müzesi`ni gezip, Yeşilırmak kıyısını ve tarihi evleri fotoğraflayarak Pirler Parkı`nda semaver çaylarımızı yudumluyor ve sürpriz bir olaya tanık olarak Ferhat`ın aşkı Şirin için dağları deldiği su kanallarını görüp konaklamak için Çorum`daki otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği sonrası otelimizden çarşıya çıkıp çarşı gezisi yapabilirseniz

9.GÜN: Sabah otelimizde açık büfe kahvaltı sonrası panoramik Çorum turu yapıp bin tanrılı kent diye bilinen Hattuşa`dan geçerek. Sungurlu-Ankara yolu ile Afyon`a, molamız sonrası Uşak yolu ile İzmir imize geri dönüyoruz. Otobüsümüzden ayrılmadan önce: Safranbolu lokumlarınızı, Kastamonu çekme helvasını, Sinop gemi maketlerini, Trabzon`un gümüşlerini, Gümüşhane`nin pestilini, kömesini, sironunu, Sürmene bıçaklarını, Rize bezlerini, özel Karadeniz çaylarını, hediyeliklerinizi ve CAN TUR İZMİR anılarınızı almayı sakın unutmayınız

 

Tura Dahil Hizmetler                            Tura Dahil Olmayan Hizmetler 

Otobüsle ulaşım hizmetleri                        * Öğlen yemekleri

Profesyonel rehberlik                                * Yemeklerdeki extralar

Otelde 7 gece YP konaklama                    * Otopark ücretleri

Araç içi ikramlar                                        * Bahşişler

Milli park girişleri                                       * Mola yerlerindeki harcamalar

Batum da 1 gece oda kahvaltı konaklama

 

* Müze, ören giriş yeri ücretleri ve Minibüs ücretleri (otobüste toplanacaktır) 200 tl

NOT: (Önemli!)

Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum‘ a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın     Aynı      Anda)  seyahat      etmeyecek      olan      18      yaş      altı misafirlerimizin BATUM`A geçişleri için NOTER den onaylı MUVAFAKATNAME almaları gerekmektedir.

 

DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ. 16 TL OLAN ÇIKIŞ ÜCRETİ MİSAFİR TARAFINDAN ÖDENİR.

GÜRCİSTAN YANINIZDA İLAÇ GEÇİRMENİZE İZİN VERMEMEKTEDİR,BEBEK OLSA DAHİ RESMİ OLMAYAN NUFUS KAĞIDINA SAHIP KİŞİLER GÜRCİSTANA ALINMAMAKTADIR

Ücret: Kişi başı 1250 TL (Maximum karta 4 taksit yapılabilecektir.) Başvuru ve Kayıt: TMMOB ZMO İzmir Şubesi (Ücret Başvuru sırasında alınacaktır.)

Kontenjan sınırlı olduğu için, kayıtlar  başvuru sırasına göre yapılacaktır.

Organizasyonun sağlıklı yapılabilmesi için  başvurular 7 Haziran`a kadar tamamlanacaktır.

 

 

Okunma Sayısı: 369