TARIMA DEVLET DESTEĞİ ŞART - GÜNEŞ - 26.04.2004

GENEL MERKEZ ( )
29.04.2004 (Son Güncelleme: 15.07.2008 11:43:26)

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, DÜNYADA TARIM SEKTÖRÜNÜ DESTEKLEMEYEN BİR TEK ÜLKENİN BULUNMADIĞINI ÖNE SÜRDÜ.

GÜNAYDIN, TARIM SEKTÖRÜNE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİNİN TÜRKİYE’DE SIK SIK TARTIŞMA KONUSU YAPILMASINI GEREKSİZ BULDUKLARINI İFADE EDEREK, “TÜM ÜLKELER TARIM SEKTÖRLERİNE DESTEK OLUYORLAR, TÜRKİYE DE TARIM SEKTÖRÜNE DESTEK OLMALI” DEDİ.

TÜRKİYE’NİN İÇİNDE YER ALMAK İÇİN MÜCADELE VERDİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ’NİN FONLAR ARACILIĞIYLA TARIMINA YILDA 49 MİLYAR EURO DESTEK SAĞLADIĞINI VURGULAYAN GÜNAYDIN, “DOLAYISIYLA BİZ DE HEM TARIMIMIZA DESTEK MİKTARINI ARTIRACAĞIZ HEM DE DESTEKLEME POLİTİKALARIMIZI ÜRETİMİ TEŞVİK EDECEK HALE GETİRECEĞİZ” DİYE KONUŞTU.

GÜNAYDIN, TÜRK TARIM SEKTÖRÜNÜN AVRUPA BİRLİĞİ VE DÜNYA BANKASI’NIN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA UYGULANAN POLİTİKALAR SONUCUNDA 1980 YILINDAN BU YANA CİDDİ OLUMSUZLUKLAR YAŞADIĞINI İFADE EDEREK, AÇIKLAMASINI ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

“ÜLKEMİZDE NE YAZIK Kİ (ARTIK SİZ EKMEYİN AVRUPA BİRLİĞİ VE ABD’NİN FAZLASI VAR, ONLAR SİZİN İÇİN DE EKECEKLER VE SİZE VERECEKLER) MANTIĞI HAKİM. KENDİMİZİ BU MANTIKLA HAREKET ETMEKTEN KURTARIP, TARIMSAL ÜRETİM YAPILARIMIZI GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞMALI, POLİTİKALARIMIZI BU AMAÇ İÇİN OLUŞTURMALIYIZ.”

GÜNAYDIN, TÜRKİYE’DE TARIM SEKTÖRÜNÜN DEVLET TARAFINDAN AŞIRI DESTEKLENDİĞİNE İLİŞKİN İDDİALARIN DOĞRU OLMADIĞI BİLİNDİĞİ HALDE KASITLI OLARAK GÜNDEME GETİRİLDİĞİNİ DE İLERİ SÜRDÜ.

Okunma Sayısı: 1043