GİRİTLİ PARKI

ANTALYA ŞUBE
25.05.2017 (Son Güncelleme: 29.05.2017 12:05:13)

 ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU - DİSK - KESK

BASIN AÇIKLAMASI 

Antalya`nın kent kimliği arasında yer alan ve tahminen az 50 yıllık eski adıyla ÜÇGEN parkı yeni adıyla GİRİT Parkı olan bu alan, şu anda bölgenin en aktif parkı durumundadır. Konumu itibarı ile üç adet okulun ortasında bulunan parkın çevresinde bir yaşlı evi ve bir adet de özel çocuklar merkezi bulunuyor.

Öyle ki; Bizlerin çocukluğunun geçtiği her Antalyalının bir hatırasının olduğu bu park alanı günümüzde yediden yetmişe, gencinden yaşlısına tüm haklımızca kullanılmaktadır.

Bölge okullarında çocuklar okul aralarını ve hafta sonlarını bu parkta geçirirken, semt halkının da soluk aldığı tek yer durumundadır.

Bunların yanında Antalya`nın mozaiği arasında yer alan Giritliler için Muratpaşa Belediyesi tarafından yaptırılan Girit evi de burada bulunmaktadır.. Burada Girit kültürünü yansıtan eşyalar yer almakta ve her gün çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Parkın yıkılması ile birlikte Girit evi`de işlevliğini yitirecektir. Yine burada verilen kurslara katılımda azalacaktır.

Daha sağlıklı, düzenli, yaşanabilir yeşil bir ANTALYA Yaratmak için çabalıyorken, kentsel dönüşüm kapsamında elimizdeki mevcut yeşil alanların yok edilmesini KABUL ETMİYORUZ.

Antalya Büyükşehir Belediyesi bu parkı kaldırarak yerine 3 katlı kapalı otopark yapılacağını açıklamış ve parkın yeniden oluşturulacağını söylemiştir.

Her ne olursa olsun, yıllar boyunca doğanın büyüttüğü mevcudiyeti bozup yerine "YAPAY BIR DOGA" yaratmaya çalışmak ne derece doğru ve gerçekçi olacaktır.

Söz konusu olan otopark ve kent için diğer alınacak kararlarda masa başı kararlar DEĞİL ,önce yerel halkın fikri alınarak bilimsel yöntemlerle, mimarlık, şehir plancılığı ve mühendisliğin temel ilkeleri değerlendirilerek planlanmalıdır.

İşin kolayına kaçarak elimizde ki en güzel değerleri yok ederek değil!!!!

Herseyden önce Antalya sevdalısı insanlar olarak Giritli parkının yerine otopark yapılması projesine karsıyız.

ANTALYA MESLEK ODALARI VE EMEK ÖRGÜTLERİ OLARAK BİZLERİN İSTEĞİ BURADAKİ ALANA HİÇ BİR ŞEKİLDE OTOPARK YAPILMAMASI, HİÇ BİR ŞEKİLDE AĞAÇ KESİLMEMESİ VE MEVCUT DURUMUNUN KORUNMASIDIR.

ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU - DİSK - KESK

 

 

Okunma Sayısı: 50
Fotoğraf Galerisi