TMO İTHALATÇI YAPILIYOR - EVRENSEL - 14.08.2004

GENEL MERKEZ
14.08.2004 (Son Güncelleme: 16.08.2004 10:37:59)

TMO İTHALATÇI YAPILIYOR...

HUBUBATTA YAŞANAN SORUNLARI GAZETEMİZE DEĞERLENDİREN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ’NİN; ÜZERİNDE SON YILLARDA OYNANAN OYUNLAR İLE PİYASAYI DÜZENLEME İŞLEVİNİN SONA ERDİRİLEREK, TAMAMEN BİR DIŞ TİCARET AYGITI HALİNE GETİRİLMEYE ÇALIŞILDIĞININ ALTINI ÇİZDİ. TMO’NUN KÜÇÜLTÜLMESİNİN ÜRETİCİYE AĞIR BİR DARBE İNDİRDİĞİNİ DİLE GETİREN GÜNAYDIN, TÜRKİYE İÇİN ÇOK TEHLİKELİ BİR SÜRECİN GELİŞTİĞİNİ SÖYLEDİ.

TMO SON YILLARDA BELİRGİN BİR ŞEKİLDE ALIMLARINI AZALTTI. YAŞANAN SIKINTILARI, GELİNEN NOKTAYI VE TMO’NUN GERÇEK İŞLEVİNİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

TMO’NUN GÖREVİ KâR ETMEK DEĞİLDİR, TMO’NUN GÖREVİ, ÜRETİCİNİN ÜRETİMİNİN DEVAMINI SAĞLAYACAK BİR PARANIN ELİNE GEÇMESİNİ VE ÜRETİMİNDEN TİCARETİNE KADAR PİYASA DÜZENLEMESİNİ SAĞLAMAKTIR. ANCAK SON YILLARDA, BAKTIĞIMIZDA TMO’NUN ALIMLARINI AZALTTIĞINI, ELİNDE YETERİNCE STOK BİRİKTİREMEDİĞİNİ VE SONBAHAR İLE BİRLİKTE SPEKÜLASYON GİRİŞİMLERİNİN BAŞLADIĞINI VE İTHALATA YÖNELDİĞİNİ GÖRÜYORUZ. YANİ TMO ADETA BİR DIŞ TİCARET AYGITI HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR. İTHAL YAPIP, TÜRKİYE’YE BUĞDAY SİRKÜLE EDECEK BİR AYGITA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR. BU TÜRKİYE İÇİN SON DERECE TEHLİKELİDİR.SON SÜREÇ, BÜYÜK DARBEYİ VURAN SÜREÇ İSE TMO’NUN İŞLEVSİZLEŞTİRİLMESİ, ALDIĞI ALIM MİKTARININ AZALTILMASI, PİYASADAN VE YURTDIŞINDAN BORÇ ALMAYA ZORLANMASI, PERSONEL SAYISININ DÖNEM İÇİNDE DE AZALTILMASI İLE BAŞLADI.

BU YIL YAŞANANLAR NE ZAMAN BAŞLADI?

5 HAZİRAN’DA BAKANLAR KURULU’NUN HUBUBAT İLE İLGİLİ KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI. BUNA GÖRE, TMO’NUN BİRÇOK İŞYERİNİN KAPATILMASI NEDENİYLE, BORSA BULUNMAYAN VEYA YETERLİ OLMAYAN YERLERDE TMO İŞYERLERİNDE ALIM YAPILACAK DENİLDİ. YANİ, TMO İŞYERLERİNDE ALIM YAPILMASI İSTİSNAİ BİR DURUMA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ, ASLOLAN BORSALARDA YAPILAN ALIM. TMO YİNE GEÇEN YIL OLDUĞU GİBİ YARISI PEŞİN YARISI 30 GÜN İÇİNDE ÖDEME YAPACAĞINI SÖYLEDİ. PEKİ NE OLDU, TMO’NUN YARISI PEŞİN, YARISI BİR AY SONRA ALIM YAPIYOR OLMASI ÜRETİCİYİ BORSALARA YÖNLENDİRDİ. DAHA BÜYÜK, DAHA VAHİM OLANI İSE TMO’NUN ÜRETİCİNİN ULAŞABİLİCEĞİ YERLERDE, İŞYERLERİNİ KAPATMASI. ANADOLU’DA BÜTÜN BENZİN İSTASYONLARI, BUĞDAY VE ARPA STOKLARI İLE DOLU GERÇEKTEN. ÇÜNKÜ, TÜCCAR, BUĞDAY SATIN ALABİLEN HERKES SPEKÜLASYON AMACI İLE BUĞDAY SATIN ALIYOR. NİYE ÇÜNKÜ KÜÇÜK ÜRETİCİNİN ORTAKLAŞA KAMYON YA DA TRAKTÖR TUTARAK, 90-100 KİLOMETRE GİDEREK BUĞDAYINI SATMASI MÜMKÜN DEĞİL. TMO’NUN KÜÇÜLMESİ, ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE KÜÇÜK ÜRETİCİ OLMAK ÜZERE ÜRETİCİYİ, KÖYLÜYÜ VURDU. PİYASADAN ADETA KAMUYU ÇEKİP, ÜRETİCİYİ PİYASA KOŞULLARINDA YALNIZ BIRAKMA PLANIN BİR PARÇASIDIR BU. 25 HAZİRAN’DAN BU YANA 1 MİLYON 100 BİN TON ALIM YAPTI TMO. PEKİ BUNU PİYASA MI DAYATTI, YOKSA GERÇEKTEN TMO BU ALIMI YAPMAYI İSTEDİ? BEN DOĞRUSUNUN İKİNCİSİNİN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. BU ÇOK TEHLİKELİ BİR SÜREÇ. KİT’LERİN BU ÜLKEYE OLAN KATKISI BU ÜLKEDE YAŞAYAN İNSANLARA OLAN KATKILARIDIR. BU FELSEFEDE ÖNEMLİ BİR AŞINIM VAR, BU ÜLKENİN ÜRETİM YAPISININ KIRILARAK, HER YIL DAHA FAZLA İTHALAT YAPMASINA NEDEN OLMAKTA.

TMO’NUN TAMAMEN TASFİYESİ GÜNDEMDE Mİ?

8’İNCİ KALKINMA PLANI’NDA DA ULUSAL PROGRAM’DA DA TMO DIŞINDA TÜM TARIMSAL KİT’LERİN ÖZELLEŞTİRİLECEĞİ SÖYLENİYOR. YANİ TMO DIŞINDA TUTULUYOR. ŞÖYLE BİR TEMEL BİR SORUN VAR, AB ORTAK TARIM POLİTİKASI 23 TANE ÜRÜNÜN PİYASA DÜZENİNİ ÖNGÖRÜYOR. BU 23 ÜRÜN İÇİN MÜDAHALE KURULUŞLARI VAR AVRUPA ÜLKELERİNDE. ET, İÇİN SÜT İÇİN MÜDAHALE KURULUŞLARI VAR ÖRNEĞİN. BİR TARAFTAN ORTAK TARIM POLİTİKASINA UYUM İÇİN ÇALIŞIYORUZ DİYECEKSİNİZ, DİĞER TARAFTAN İSE TARIMSAL KİT’LERİN TASFİYESİ İÇİN UĞRACAKSANIZ, BU TAMAMEN ÇELİŞKİ. TEKEL’İN, ŞEKER FABRİKALARI’NIN TASFİYE SÜRECİ BU ÜLKE TARIMINA BÜYÜK DARBELER VURDU. TMO İÇİN BİR ÖZELLEŞTİRME PLANI YOK. ANCAK ŞU AN YAPILANLAR DA AYNI SONUCU DOĞURUYOR.

ÇİFTÇİ ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR

HUBUBATTAKİ SORUN, ALT YAPI SORUNLARINA ATIF YAPIYOR. HUBUBATTAKİ TARTIŞMALAR, SALT BİR FİYAT TARTIŞMASI İÇİNE SOKULUYOR. TÜRKİYE’NİN BUĞDAYDAKİ VERİMİ 2.2 TON/HEKTAR, AYNI VERİMLİLİK AVRUPA’DA 6.6 TON/HEKTAR. ŞİMDİ SORUN ŞU, ORTALAMA BİR İŞLETME GENİŞLİĞİNE SAHİP BİR AVRUPA ÇİFTSİNİN HUBUBAT TARIMINDAN ALDIĞI PARA, ORTALAMA BİR İŞLETME GENİŞLİĞİNE SAHİP TÜRKİYE’DEKİ BİR ÜRETİCİNİN HUBUBAT TARIMINDAN ALDIĞI PARANIN 10 KATI KADAR. YANİ REKABET ŞANSI YOK. BU AÇIĞI KAPATMAK MÜMKÜN DEĞİL. BUGÜN TÜRKİYE’DE BUĞDAY ÜRETİCİSİ İÇİN AÇIKLANMASI GEREKEN RAKAM, KİLOGRAM BAŞINA 405 BİN LİRA. ÜRETİCİNİN EMEĞİ ÇOK FAZLA GÖZETİLMEDEN FİYATLAR AÇIKLANIYOR. HERKES, CHİCAGO BORSASINDAKİ FİYATLA, TÜRKİYE’DEKİ BUĞDAY FİYATINI KARŞILAŞTIRABİLİYOR, AMA ABD’DE ÜRETİCİNİN KULLANDIĞI MAZOTUN FİYATI İLE TÜRKİYE’DEKİ MAZOTUN FİYATI HİÇ KARŞILAŞTIRILMIYOR. TÜM BUNLAR, DÜŞÜK DESTEKLEMELER, ÖZELLİKLE HUBUBAT ÜRETİMİ YAPILAN ALANLARDA ÜRETİCİNİN ÜRETİMDEN VAZGEÇMESİNE NEDEN OLUYOR. ÖZELLİKLE KONYA’NIN SİVAS’IN KIRSALINDA 1.5 MİLYON HEKTARLIK İŞLENEBİLİR ARAZİ OLMASINA RAĞMEN, BU ALANDA ÜRETİM YAPILMIYOR. ALIM FİYATLARI MUTLAKA, ÜRETİM MALİYETLERİ ÜZERİNDE OLMALI. TMO, AVRUPA ÜLKELERİNDE OLDUĞU GİBİ GÜÇLÜ BİR MÜDAHELE KURULUŞU HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMELİDİR. TÜRKİYE’NİN HUBUBAT SEKTÖRÜ KENDİNE YETEN HATTA İHRACAT POTANSİYELİ OLAN BİR ÜLKE KONUMA GELEBİLİR.

Okunma Sayısı: 440