ACI GERÇEK:KIRMIZI MERCİMEKTEKİ LİDERLİK BİTTİ - GAZİANTEP27 - 26.04.2004

GENEL MERKEZ ( )
29.04.2004 (Son Güncelleme: 15.07.2008 11:43:20)

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN 39. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISINDA ACI GERÇEK GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ. TÜRKİYE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, TÜRKİYE’NİN BUNDAN 5-6 YIL ÖNCE KIRMIZI MERCİMEKTE DÜNYANIN LİDERİ KONUMUNDA OLDUĞUNU ANCAK ŞU ANDA KANADA’DAN KIRMIZI MERCİMEK İTHAL EDİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.

TÜRKİYE YENİDEN KALKINMA HAMLESİNİ BAŞLATMAK ZORUNDA

“BU TABLOYA SEYİRCİ KALAMAYIZ” DİYEN GÜNAYDIN, “KANADA BUGÜN TÜRKİYE’YE KIRMIZI MERCİMEK SATMAK İÇİN KULİS YAPIYOR. TÜRKİYE BUGÜN ABD’DEN YILDA 500 BİN TON PAMUK İTHAL EDİYOR. HALA YAĞ BİTKİLERİ AÇIĞIMIZI KAPATAMAMIŞIZ. SOSYOLOJİK VE EKONOMİK YAPISIYLA TARIMDA SON DERECE ÖNEMLİ BİR ÜLKE OLAN TÜRKİYE BU RAKAMLARI HAK ETMİYOR. TÜRKİYE’DE KIRSAL NÜFUSUN YÜZDE 25’İ GÜNDE 1 DOLARLIK GELİRİNİN ALTINDA, YANİ YOKSULLUK SINIRI ALTINDA YAŞIYOR. BU TABLOYA SEYİRCİ KALAMAYIZ. TÜRKİYE YENİDEN KALKINMA HAMLESİNİ BAŞLATMAK ZORUNDADIR. BU KALKINMA HAMLESİ DE ANADOLU’DAN BAŞLAMALIDIR. BUNUN İÇİN GAZİANTEP ÖNEMLİ BİR KENTTİR. BİZİM GENEL KURULUMUZU BURADA YAPMAMIZIN BİR NEDENİ DE BUDUR” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

TARIM İSTİHDAMI GERİYE GİDİYOR

TÜRKİYE’NİN 1990’LI YILLARDA YÜZDE 0.3 İLE 0.4 ORANINDA BÜYÜME YAKALADIĞINI ANCAK 2000’Lİ YILLARDA BUNUN YA GERİYE GİTTİĞİNİ YA DA DEĞİŞMEDİĞİNİ SAVUNAN TÜRKİYE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL BAŞKAI GÖKHAN GÜNAYDIN, “YATIRIM ALANLARINDA TARIM İSTİHDAMI GERİYE GİDİYOR. 1980’Lİ YILLARDA İTHALAT İLE İHRACAT ARASINDA 1-1.5 MİLYON DOLAR ARTIŞ SAĞLANIRKEN, SADECE 2003 YILININ İLK 9 AYINDA 600 MİLYON DOLARLIK NEGATİF BİR DURUM İLE KARŞI KARŞIYAYIZ” DEDİ.

ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

TİCARET ODASI TOPLANTI SALONUNDA GERÇEKLEŞTİRİLEN DANIŞMA KURULUNA ZİRAAT ODASI GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, VALİ LÜTFULLAH BİLGİN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ASIM GÜZELBEY, EMNİYET MÜDÜRÜ FEYZULLAH ARSLAN, CHP GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ AHMET YILMAZKAYA, ŞAHİNBEY BELEDİYE BAŞKANI ÖMER CAN, 25 ŞUBENİN BAŞKANLARI VE ÇOK SAYIDA MÜHENDİS KATILDI.

YILMAZKAYA’NIN SİYASET KONUŞMASINA TEPKİ

TOPLANTIDA KONUŞMASINI YAPMAK İÇİN KÜRSÜYE ÇIKAN CHP GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ AHMET YILMAZKAYA’NIN, TARIM VE ZİRAAT İLE İLGİLİ KONUŞMA YAPACAĞINI BEKLEYEN SALONDAKİ DİNLEYİCİLER, YILMAZKAYA’NIN CHP’NİN KURULUŞUNU VE BAŞBAKAN’I ELEŞTİREN KONUŞMALARINA TANIK OLDULAR. YILMAZKAYA’NIN KONUŞMASI DEVAM EDERKEN VALİ LÜTFULLAH BİLGİN, EMNİYET MÜDÜRÜ FEYZULLAH ARSLAN VE ŞAHİNBEY BELEDİYE BAŞKANI ÖMER CAN’IN SALONDAN AYRILDIKLARI GÖZLENDİ. VALİ, EMNİYET MÜDÜRÜ VE BELEDİYE BAŞKANLARININ ARDINDAN BAZI KURUM MÜDÜRLERİ DE SALONU TERK ETTİ.

Okunma Sayısı: 770