TASARIYI GERİ ÇEKİN - HÜRRİYET - 06.05.2004

GENEL MERKEZ
06.05.2004 (Son Güncelleme: 06.05.2004 12:47:55)

TASARIYI GERİ ÇEKİN

TEMA BAŞTA OLMAK ÜZERE BİR ÇOK SİVİL TOPLUM KURULUŞU, MİLLETVEKİLLERİ VE KENTLİNİN ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ İLE İLGİLİ YASA TASARISINA YÖNELİK TEPKİLERİ SÜRERKEN, TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN DA TASARININ GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ İLE İLGİLİ YASA TASARISINA ZİRAAT MÜHENDİSLERİ DE KARŞI ÇIKTI. TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN TBMM GÜNDEMİNDEKİ “ORMAN ÇİFTLİĞİ MÜLKİYETİNDEKİ BİR KISIM ARAZİNİN DEVREDİLMESİNE İZİN VERİLMESİ HAKKINDA KANUN TASARISI” NIN GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ.

GÜNAYDIN, “YASAL KILIF ADI ALTINDA YENİ TALANLARIN ORTAYA ÇIKMAMASI İÇİN ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ KANUNU’NUN 10. MADDESİ KALDIRILMALIDIR” DEDİ.

ÖZEL MÜLKLER İADE EDİLSİN

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN AOÇ ARAZİSİNİN KURULUŞ AMACI DIŞINDA KULLANILMASINA KARŞI OLDUĞUNUNBİLDİREN GÜNAYDIN, ÇİFTLİK ARAZİSİ İÇERİSİNDEKİ SATIŞLAR SONUCU ÖZEL MÜLKİYETE GEÇMİŞ OLAN VE ÖZELLEŞTİRİLEREK YABANCILAŞTIRILMASI GÜNDEME GELEN TAŞINMAZLARIN AOÇ MÜDÜRLÜĞÜ’NE DEVREDİLMESİNİ TALEP ETTİ.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ’NİN “FİNANS VE ORGANİZASYON YAPISI GÜÇLENDİRİLMİŞ AOÇ YÖNETİMİ İLE ULUSAL GIDA SANAYİNİN BİR TEMSİLCİSİ VE ANKARA’NIN NEFES BORUSU OLARAK GELİŞTİRİLMESİ VE KORUNMASI” GEREKTİĞİNİ VURGULAYAN GÜNAYDIN, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“ÇİFTLİK ARAZİLERİNDEKİ İŞGALLERİN ÖNLENMESİ VE KİRA GELİRLERİNİN GÜNÜN KOŞULLARINA GÖRE ARTIRILMASIİÇİN YASALARIN TANIDIĞI TÜM OLANAKLAR ETKİN BİR BİÇİMDE KULLANILMALIDIR.”

Okunma Sayısı: 570