ODTÜ SAHİPSİZ DEĞİLDİR!

GENEL MERKEZ
11.09.2017 (Son Güncelleme: 11.09.2017 11:51:28)

 ODTÜ SAHİPSİZ DEĞİLDİR! 

                                                                                      10 EYLÜL 2017 

Ankara Büyükşehir Belediyesi yine bir gece yarısı operasyonu ile ODTÜ arazisi içinde katliama (yol yapımına) başladı. ODTÜ`de tatil dönemiydi, bayram öncesi yaz okulu da tamamlanmış, öğrenciler evlerine dönmüştü. Yani kanun dışı eylemler için kimsenin müdahale etmesine olanak bırakmayacak bir tarihte ve saatte her şey uygundu.

Bir gecede yüzlerce binlerce ODTÜ`lünün 60 yıl boyunca emekle özveriyle kendi elleriyle diktikleri ve taşıma su ile büyüttükleri binlerce ağaç; onlarca iş makinası ve yüzlerce polis koruması altında yok edildi. Daha bir gün önce basında ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin Ankara Valiliği aracılığında anlaştırıldığı yine bir protokol imzalandığı açıklanmıştı. Rektörlüğün açıklamasına göre Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin talepleri ODTÜ` ye en az zarar verecek şekilde karşılanmıştı. Dün gece karanlığında görüldüğü üzere Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Mahallesi arasında ODTÜ arasında iki şerit gidiş iki şerit gelmek olmak üzere oldukça geniş bir yol ikişer şerit daha genişletilerek kullanılabilecekken bu yola paralel bir güzergâh da yer yer 100 m ile 300 m arasında ODTÜ arazisi içinde açılmaktadır. Bu yol tamamlandığında yaklaşık 30 hektar ormanlık alanın ağaçları yok edilerek yola dönüştürülecek aynı zamanda yaklaşık 150-200 hektar büyüklüğünde orman alanı da üniversite arazisinden kopartılmış olacaktır.

Mevcut yol varken yol genişletilerek kullanılabilecekken, neden başka bir güzergâh seçildiğinin ve ODTÜ Rektörünün buna nasıl razı edildiğinin açıklanması istiyoruz!

Neden "kanunsuz bir iş yapar gibi" gece yarısı çalışmaya başlandığının açıklanmasını istiyoruz!

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü`nün doğal sit ve orman olan bu alandan yol geçirilmesini sağlayan planı neden onayladığının açıklanmasını istiyoruz!

ODTÜ sahipsiz değildir, binlerce çalışanı, on binlerce öğrencisi, akademisyeni ve mezunu yanında milyonlarca Ankaralının da bu düzene dur diyeceği günler yakındır!

 

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 264
Fotoğraf Galerisi