OLAY GAZETESİ / "5 TL`DEN AŞAĞISI ZARAR DEMEK!"/ 14 EYLÜL 2017

MANİSA ŞUBE ( )
14.09.2017 (Son Güncelleme: 15.09.2017 16:03:53)

"5 TL‘DEN AŞAĞISI ZARAR DEMEK!" OLAY GAZETESİ 14.09.2017

Hasat zamanının başlamasından bu yana devam eden üzümde fiyat polemeğinin, rekoltenin ve taban fiyatının açıklanmasının ardından bitmesi bekleniyordu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, salı günü Manisa‘ya gelerek rekolteyi ve taban fiyatını açıkladı. Ancak asıl polemik bundan sonra başladı. Açıklanan 4 TL‘lik taban fiyat hem muhalefeti, hem üreticiyi hemde konunun muhataplarını memnun etmedi.

 Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran, "Bunu daha önce defalarca dile getirdik. 5 TL‘nin altında satılan üzüm, üreticisine zarar getirir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba‘nın kuru üzüm taban fiyatını 4 TL olarak açıklaması beklentileri karşılamadı dedi"

    "GİDERLER ARTARKEN FİYAT DÜŞÜYOR"

Üzümün maliyetinin bölge bölge değişiklik gösterebileceğini aktaran  Demran, "Üzümün maliyeti değişkendir. Eğer dönüm başına 1 ton üzüm alınırsa maliyet düşüyor. Ama Manisa‘da bu rakam ortalama dönüm başına 500-600 kilogram. Bu nedenle maliyet otomatikman artıyor. En büyük maliyet hasat maliyeti. Üzümün kesilmesi, bandırılması, mazot masrafı, bandırmada kullanılan potasyum zeytinyağı, yevmiye masrafı gibi giderler sayabileceklerimizin başında geliyor. Bunun dışında zirai ilaç, toprak işleme, gübre, sulama, budama gibi giderler var. Budama deyip geçmeyin, üzümde en büyük gider, hasadından sonra budamada meydana geliyor. Daha buna kendi işçiliğini bile eklemedik. Bütün bunlar üst üste hesaplandığında 5 TL‘nin altında satılan üzüm para kazandırmaz." ifadelerini kullandı.

    "STOK YOK, REKOLTE DÜŞÜK, FİYAT NASIL DÜŞER"

Demran, son olarak şunları söyledi:"Doların düşmesi fiyatın düşmesine gerekçe gösterilemez. Elde stok yok. Bu sene geçen yıla göre rekolte daha düşük. Yüzde 10‘a yakın rekolte düşüşü var. Bütün bunlara rağmen fiyat nasıl 4 TL‘ de kalır anlamak mümkün değil."

 

  TARİH: 14.09.2017 

 Burhan AKDEMİR/ MANİSA OLAY GAZETESİ 

Okunma Sayısı: 117
Fotoğraf Galerisi